Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Macron'un portresini indiren çevreci aktivistlere hapis istemi

Fransa'nın başkenti Paris'te bir film yapımcısı ile 8 çevreci aktivist, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kamu binalarında asılı portrelerini kaldırdıkları ya da çaldıkları gerekçesiyle hakim karşısına çıkarıldı.

Macron'un portresini indiren çevreci aktivistlere hapis istemi

Çevreci sanıklar hakkında ilk duruşmada 75 bin euro para cezasının yanı sıra 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Mahkemeye çıkarılan çevreciler, Fransa genelindeki belediye binalarından Macron'un 125 portresini indirdiklerini kabul etti.

Eylemciler bu hareketi Fransa hükümetinin karbon ayakizi hesaplamalarını yapmaya karar vermesinin 125 gün sürmesine dikkat çekmek amacıyla yaptıklarını belirtti.

Duruşma sonrası açıklamada bulunan 23 yaşındaki aktivist Felix Veve, "Tamamen meşru olduğumuzu ve bir an önce aklanacağımızı düşünüyoruz. Bununla birlikte kanunlarda olmasına rağmen yasalara uygun hareket etmeyen bir hükümet var. Hükümetin Paris İklim Anlaşması'na uymadığı düşüncesindeyiz. Bugün duruşmaya odaklandık ve neden burada olduğumuzu biliyoruz. Ancak iklim değişikliğiyle mücadele için insanları seferber etmeye ve adım atmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Paris'teki duruşma öncesi çok sayıda kişi yargılanan eylemcilere destek vermek için toplandı.

Güvenik güçleri de mahkeme binasının çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Aktivistler, belediye binalarında asılı olan portreleri alarak iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yapılan protestolar sırasında ters çevirerek taşımışlardı.

Geçen ay Fransa'nın Biarritz kentinde gerçekleştirilen G7 liderler zirvesi sırasında Bayonne şehri başta olmak üzere çevreciler tarafından çeşitli kentlerde protestolar düzenlenmişti.

Protestocular, Macron'u Fransa'daki iklim değişikliğiyle ciddi anlamda mücadele etmemek ancak uluslararası arenada iklim değişikliğiyle mücadele eden bir lider imajı vermeye çalışmakla suçluyor.

Çevre savunucuları, Cumhurbaşkanı Macron'un dış dünyaya verdiği imajla kendi ülkesindeki uygulamaları arasında tezat olduğunu öne sürüyor.

Bu arada Paris'in dışında Lyon ve Starzburg gibi kentlerde de çevreci eylemcilerin yargılamaları devam ediyor.

ANV COP21 isimli çevreci sivil toplum kuruluşuna göre, ülke genelinde şu ana kadar açılan 17 davada en az 57 çevreci aktiviste mahkeme celbi gönderildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!