Macron, Fransızcayı yeniden AB'nin temel dili yapmak istiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İngiltere'nin AB'den çıkması olarak bilinen Brexit'in ardından Fransızcayı yeniden AB'nin temel dili yapmak istediği belirtildi.

Macron, Fransızcayı yeniden AB'nin temel dili yapmak istiyor

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Macron, Brexit sonrasında Fransa'nın AB'deki ağırlığını üst seviyeye çıkarmak için Fransızcayı birlik içinde temel dil yapmayı planlıyor.

AB'deki belgelerin yüzde 80'inde İngilizce ve sadece yüzde 5'inde Fransızcanın kullandığına dikkat çekilen haberde, ilköğretim öğrencilerinin yüzde 80'den, ortaöğretim öğrencilerininse yüzde 95'ten fazlasının birinci yabancı dil olarak İngilizce öğrendiğinin altı çizildi.

Bu koşullarda Fransızcanın 1973'te İngiltere birliğe katılıncaya kadar sahip olduğu AB'nin temel dili olma özelliğini yeniden kazanmasını isteyen Macron, İngilizcenin hakimiyetinin kaçınılmaz olmadığını kaydetti.

WSJ, AB kurumlarının da Fransızcanın temel dil statüsünün iade edilmesini desteklediği belirtti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in Macron'un bu inisiyatifine destek veren isimler arasında olduğu kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!