Macron'dan Trump'a yanıt geldi: Onlara bağımlı...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisine ve ülkesine yönelttiği eleştirilere ilişkin, "ABD bizim tarihi müttefikimiz ve öyle olmaya devam edecek ancak müttefik olmak, bağımlı olmak değildir. Onlara bağımlı olmamamız gerekiyor." dedi.

Macron'dan Trump'a yanıt geldi: Onlara bağımlı...

Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, TF1 canlı yayın programına katılarak Trump'ın kendisine ve  ülkesine yönelttiği eleştirilere yanıt verdi.

Avrupa ordusu kurma fikrine yönelik Trump'ın eleştirilerine cevap  vermek istemediğini belirten Macron, "Trump, Amerika siyaseti yapıyor, bunu  yapmasına izin veriyorum." diye konuştu.

MacronAvrupa'nın egemenliğine inandığını söyleyerek "Bütün  Fransızların güvenliğini ABD'nin eline bırakabilir miyim? Hayır. Benim görevim  sizi korumaktır." ifadelerini kullandı.

Yeni savunma bütçesi oluşturmaya karar verdiklerini belirten Macron,  bunu Avrupa düzeyinde Avrupalı müttefikleriyle yapmak istediğini ifade ederek  "Çoğu zaman yönümüzü ABD'ye çeviriyoruz. ABD bizim tarihi müttefikimiz ve öyle  olmaya devam edecek ancak müttefik olmak, bağımlısı olmak değildir. Onlara  bağımlı olmamamız gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, "Emmanuel MacronAvrupa'nın ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için kendi ordusunu kurması gerektiğini  savunuyor. Ama Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında Avrupa'ya saldıran Almanya  olmuştu. Fransao zaman ne yapmıştı? ABD kurtarıcı olarak çıkagelmeden önce  Paris'te Almanca öğrenmeye başlamışlardı. Bedelini ya NATO'ya ödersiniz ya da  ödemezsiniz!" ifadesini kullanmıştı.

Macron'un ülkesinde düşük halk desteği nedeniyle kamuoyunun dikkatini  başka konulara kaydırmak üzere bu fikri ortaya attığını savunan Trump, daha önce  de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Macron'un "ABD, Çin ve Rusya'dan  korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiğini" söylediğini  belirterek bunu "çok aşağılayıcı" olarak nitelendirmişti.

Geçen hafta Paris'te Elysee Sarayı'nda Trump ile bir araya gelen  Macron, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, "Avrupa güvenliğinin bugün sadece  ABD tarafından güvence altına alınması adaletsiz." değerlendirmesinde bulunarak  "tam da bu yüzden" daha fazla Avrupa kapasitesine ve daha fazla savunmaya ihtiyaç  olduğuna yönelik inancını dile getirmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!