Macron'dan AB ülkelerine 'yaptırım' çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sığınmacı kabul etmek istemeyen Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ekonomik yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Macron'dan AB ülkelerine 'yaptırım' çağrısı

Macron, ilk yurt dışı ziyaretini Fransa'ya yapan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Elysee Sarayı'nda görüştü.

Macron, toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmenin Avrupa'da reform konusunda aynı görüşte olduklarını teyit etmelerini  sağladığını belirterek, "Fransa ve İspanya, sığınmacılar ile ilgili sorunun etkili ve insani bir şekilde çözülmesi konusunda aynı stratejiye sahip." dedi.

Bu stratejinin 3 aşaması olduğuna işaret eden Macron, bunları  sığınmacıların geldiği ülkelerle iş birliği yapmak, Schengen bölgesinin  sınırlarını korumak ve iltica hakkına sahip olmayan sığınmacıları ülkelerine geri gönderip diğerlerini Avrupa'da karşılamak olarak sıraladı. 

Aquarius gemisiyle ilgili soruna değinen Macron, Fransa'nın İspanya  ile mükemmel iş birliği yaptığını kaydetti.

Yarın Brüksel'de sığınmacı konusunda "mini zirve" düzenleneceğini  anımsatan Macron, zirvede sığınmacıların kendilerine en yakın limana insani bir  şekilde sığınması yönünde öneride bulunacağını söyledi.

Macron, gelecek günlerde AB olarak bu yönde bir karar alınmasını  umduğunu vurguladı.  

Ekonomi ve Avro Bölgesi konularını da ele aldıklarını belirten Macron,  İspanya ile bu konularda hemfikir olduklarına işaret etti.  

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile vardıkları "Mesberg Anlaşması"nın  önemli bir etap olduğuna dikkati çeken Macron, bu konuda İspanya ile çalışmaları  gerektiğini söyledi. 

Macron, sığınmacıların AB sınırları dışında merkezlerde toplanması ile  ilgili soru üzerine konuyu AB liderleri ile henüz görüşmediklerini ancak İspanya  ve Fransa'nın Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)  desteğiyle sığınmacıların geldiği Avrupa ülkesinde kabulü için "kapalı  merkezlerin" kurulmasından yana olduğunu belirtti.

İltica hakkına sahip olmayan sığınmacıların geldiği ülkelere geri  gönderilmesi ve diğerlerinin de en iyi şartlarda Avrupa'da ağırlanması  gerektiğini ifade eden Macron, böylece her Avrupa ülkesinin iltica hakkına sahip  sığınmacıları kabul edeceğini, bunun sığınmacı sorununu insani açıdan çözmenin en  iyi yöntemi olduğunu vurguladı.

Macron, ülkesine sığınmacı kabul etmek istemeyen AB ülkelerine  yaptırım uygulanması çağrısında bulunarak, "AB'nin dayanışmasından büyük ölçüde  yararlanan ve sığınmacı meselesi söz konusu olduğunda ulusal bencilliklerini öne  çıkaran ülkeler olmamalı." dedi.

Halihazırda Avrupa'nın sığınmacı krizi değil, siyasi bir kriz  yaşadığına dikkati çeken Macron, Fransa'nın sadece iltica hakkına sahip  sığınmacıları kabul edeceğini kaydetti.

Sanchez de Macron'un 26 Temmuz'da Madrid'i ziyaret edeceğini ve  ziyaret sırasında bu konuları bir kez daha görüşme fırsatları olacağını söyledi.   

Macron'un AB'de reform yapılması gerektiği yönündeki ifadelerini  değinen Sanchez, "İspanya ve Fransa aynı çizgide. Macron ile aynı siyasi iradeye  sahibiz. Daha güçlü bir Avrupa istiyoruz. Dünyadaki sorunlara çözüm bulan bir  Avrupa istiyoruz." dedi. Sanchez, Avrupa'nın yaşadığı sorunları birlik içinde  çözmesi gerektiğine inancını dile getirdi.  

Sanchez, "İspanya'nın yeni hükümeti, Fransa ile Almanya arasında  varılan Mesberg Anlaşması'nı destekliyor." dedi.   

AB olarak bir bütçeye sahip olmaları gerektiğini kaydeden Sanchez,  Macron'un bu konuda İspanya'nın desteğine güvenebileceğinin altını çizdi.  

Sanchez, ülkesinin AB için alınacak önemli kararlarda yer almak  istediğini ifade etti.  

Aquarius olayında Fransız hükümetinin gösterdiği desteğe teşekkür eden  Sanchez, "Sığınmacı meselesinin dayanışma, sorumluluk ve insan haklarına saygı  çerçevesinde ele alınması gerekiyor." dedi. 

Sanchez, sığınmacı konusunda transit ülkeler ve sığınmacıların geldiği  ülkeler arasında iş birliğinin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!