Macron: ABD'nin Golan Tepeleri kararı hukuka aykırı

Macron: ABD'nin Golan Tepeleri kararı hukuka aykırı

Macron: ABD'nin Golan Tepeleri kararı hukuka aykırı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ürdün Kralı 2.  Abdullah ile yaptığı görüşmede, işgal edilen Golan Tepeleri üzerinden İsrail'in  egemenliğinin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve sadece bölgesel  tansiyonu artırdığını vurguladı. 

Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Macron'un dün Elysee  Sarayı'nda Kral 2. Abdullah ile görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, görüşmede terörle mücadele konusunda iki ülkenin  arasındaki iş birliğin güçlendirilmesine karar verildiği ifade edildi.

İki liderin Suriye'de çözümün siyasi olduğu ve bunun bölgedeki  istikrar için önemini vurguladığı kaydedilen açıklamada, Suriye'de kapsamlı  siyasi bir çözüme gidilmemesi durumunda barışın sağlanamayacağının altı çizildi.

Açıklamada, Macron ve Kral 2. Abdullah'ın İsrail ile Filistin arasında  artan gerginlikten endişe ettiği ve görüşmede Golan Tepeleri konusunun ele  alındığı belirtilerek, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron, işgal edilen Golan Tepeleri  üzerinden İsrail'in egemenliğinin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı  olduğunu ve sadece bölgesel tansiyonu artırdığını vurguladı." denildi.

Trump'ın Golan Tepeleri kararı

ABD Başkanı Donald Trump, 25 Mart'ta Beyaz Saray'da İsrail Başbakanı  Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in  egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararını  imzalamıştı.

Trump, 21 Mart'ta da Twitter'dan, "52 yılın ardından ABD için  İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı  geldi." ifadesini paylaşmıştı.

İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal  altında tutuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!