Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Macar büyükelçiden Büyükşehir´e ziyaret

Macaristan´ın Türkiye Büyükelçisi Dr. Janos Hovari ve Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos, Budapeşte´yle Bursa arasında muhtemel işbirliği imkanlarını araştırmak için Büyükşehir Belediyesi´ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, Macaristan´la özellikle metro üretimiyle ilgili ortak çalışmalar yapabileceklerini ifade etti.

Macar büyükelçiden Büyükşehir´e ziyaret

 

Heykel´deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşen ziyarete; Büyükelçi Dr. Janos Hovari ve Belediye Başkanı Istvan Tarlos´la birlikte Macaristan´ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, Budapeşte Belediye Başkanvekili Dr. Tamas Szentes, Budapeşte Belediyesi Uluslararası İlişkiler Müdürü Dr. Andrea Kenderes, Macaristan´ın Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya ve Tercüman Helga Karakaya da katıldı.

Macar heyetini Başkan Altepe adına Bursa´da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, Bursa´nın dünyanın birçok ülkesine sanayi malları ihraç eden bir üretim şehri olduğunu dile getirdi. Macaristan´ın özellikle metro alanındaki tarihi geçmişini bildiklerini ve bu tecrübeden yararlanmak istediklerini ifade eden Başkanvekili Karadağ, "Bursa bir sanayi şehri. Asya, Afrika, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya´yla ticari birçok bağlantımız var. Macaristan´la da metroyla ilgili çalışmalar yapabiliriz. İnşallah fahri konsolosumuzun da çabalarıyla ticari ilişkilerimizi geliştiririz. Özellikle metroyla ilgili tarihi sürecinizi biliyoruz. Bu sürecin tecrübelerinden ve artılarından yararlanmak isteriz" dedi. Başkanvekili Karadağ, Bursa´da üretilen Türkiye´nin ilk yerli tramvayı İpekböceği hakkında da konuklarına bilgiler aktardı.

Heyet adına konuşan Budapeşte Belediye Başkanı Istvar Tarlos ise, demiryollarıyla ilgili tecrübelerini Bursa´yla paylaşmaktan büyük mutluluk duyacaklarını ifade etti. Tarlos, "Umuyorum ki bu tecrübelerin acı olanlarını siz yaşamayacaksınız. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğiz." diye konuştu.
Başkanvekili Karadağ, Bursa´yla ilgili hediyeler takdim ettiği konuklarına 130 yıllık tarihi geçmişe sahip belediye meclis salonunu da gezdirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!