Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

LYS'de yönetmelik skandalı

Mustafa Altın, uzun yol kaptanı olma hayalleri kurdu. 2 yıl çalıştı İTÜ Deniz Ulaştırma Mühendisliğini yazdı. Ancak okul, değişen yönetmeliğe rağmen bitirdiği bölümü kabul etmedi.

LYS'de yönetmelik skandalı

Üniversiteye giriş sınavlarının yönetmeliğinde bu yıl değişikliğe gidilerek şimdiye kadar yapılan bütün sınırlamalar kaldırıldı. Sosyal bilimler lisesinden mezun olan bir çocuğun bile mühendis ya da tıp okumasına imkan sağlandı. Hatta Anadolu Liseleri'nde yeni uygulamaya gidilerek bütün bölümler kaldırıldı.

Ancak İTÜ ve 9 Eylül Üniversiteleri'nin 'Denizcilik' fakültelerinde bu değişiklikler geçerli değildi. Bu iki fakülte ÖSYM'ye geçen yıllardaki uygulamaya devam edeceğini açıklayarak liselerin sadece fen bölümünden mezun olan öğrencileri alacağını bildirdi. Bu yaptırımını ise 49. madde ile düzenledi.

Gaziosmanpaşa Lisesi mezunu Mustafa Altın da kendinden çok emin uzun yolda dümende kendini hayal ederken sonuçları görünce tam bir hayal kırıklığı yaşadı. Altın başına gelenleri şöyle anlattı, "Anadolu Lisesi'nden mezun olanlar denizcilik fakültelerini seçebiliyordu. İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği için çalışmaya başladım,. Çünkü bu bölümü bitiren kişi uzun yol kaptanı olabiliyor. Geçen yıl ilk 51 bine girenler bu bölüme kayıt yaptırdı. Ben ise bu yıl ilk 29 bine girdim. 412 MF4 puanı gelince hayallerim gerçekleşti dedim. Birinci sıraya İTÜ yazdım. Diğer tercihlerimi ise ölü tercih yaptı. Bu sabah ikinci Tercihim Yıldız Teknik Gemi İnşaat ve Makinaları Mühendisliği bölümünü kazandığımı öğrenince dünyam karardı. Çünkü uzun yol kaptanı olacakken şimdi tersanede teknik eleman olacağım. Gemilere artık ancak el sallarım."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!