Lucescu: Genç oyunculara şans tanımak istiyorum

Lucescu, Türkiye ile İran arasında yapılacak hazırlık maçı öncesinde basın toplantısında konuştu. A Milli Takım Teknik Direktörü, "Bu genç oyuncular, kendi takımlarında oynayamadı. Onlara şans tanımak istiyorum" dedi.

Lucescu: Genç oyunculara şans tanımak istiyorum

Lucescu'nun sözleri şöyle:

Dünya Kupası'na giden ekiplerle maçlarımız var. Çok motive olmuş ekiplerle karşılaşacağız. Onlar da kendini göstermek istiyor. Kolay olmayacak tabii ki. Bizim ligimiz sert geçti. Oyuncularımız sakatlık yaşadı. 4-5 tane önemli oyuncumuz lig biter bitmez sakatlığıyla uğraştı. Ben de genç bir ekiple yola çıktım. Bu oyuncuların hepsine oynamaları için imkan vermek istiyorum. Bu genç oyuncular, kendi takımlarında oynayamadı. Onlara şans tanımak istiyorum. 3 maçta hepsinin yeterli zamanı olacaktır.

Milli Takım bir değişim içinde. 4-5 aydır sizler de görüyorsunuz. Çağlar, Okay, Cengiz, Emre Akbaba gibi isimler var. Diğer gençler de geliyor arkadan. Emre Mor ve Enes de sakat olduğu için yok. Bu da bir şans. Kulüp doktorlarının bizden dinlenmeleri yönünde ricaları oldu. Bizim de kolay olmayan yüklü bir programımız var. Teknik toplantılarımız, teknik tartışmalarımız var. Genç oyuncuların hepsinin aynı lisanı sahada ve dışarıda konuşması önemli. Şu ana kadar kampta çok mutluyum. Hepsi aynı lisanı konuşmaya çalışıyor. Bu konuda mutluyum.

Ekip değişti. Bunun dışında oyunlarından da memnunum. Avrupa'da da oyunu domine eden takımların maçları kazandığını görüyoruz. Karadağ ve İrlanda maçlarına baktığımızda bunu yapmaya çalıştık. Oyunu domine etmek ve oyuna sahip olmayı istiyoruz. Türk oyuncuların gerçek kalitelerini sahada göstermelerini istiyorum. Çok teknik ve dar alanda oynamayı bilen bir ekibimiz ve genç bir neslimiz var. Çok fizikli oyuncularımız yok. İran ile karşılaşacağız. Çok kaliteli bir teknik ekibi olan bir takımla karşılaşacağız. Maç kaybetmeden Rusya'ya gidiyorlar. Tecrübeli ekip ve uzun boylu oyunculardan kurulu. Kontrayı da iyi yapıyorlar, duran topları da iyi kullanıyorlar. Böyle bir ekibe karşı biz de kendi oyuncularımızın kalitelerini, tekniklerini ve organizasyonlarını çalışıyoruz. İran iyi bir ekip.

Bizim için 3 önemli maç var. Kaybetmekten nefret eden bir ekip kurmak istiyorum.Bu karakteri aşılamak istiyorum. Tecrübeli oyuncuların gençlere yardımcı olmalarını isterim. Burada olmayan ve sakat olan oyuncular da bizim bir parçamız. Ameliyat oldular, sakatlandılar. Onların da sonbaharda fizik ve durumlarına göre değerlendirme olabilir. Gelecek 6-7 senenin ekibini kurmak istiyorum. 3 maç da onun ilk ayağı olacak. Hak eden oyuncuların sürekli olmasını istiyorum. Son zamanlarda sakatlıklar yaşadığımız da bir gerçek. Bunları da yavaş yavaş aşacağız. İyi bir maç çıkaracağımızı tahmin ediyorum. Oyuncularımızın geleceği açısından da önemli olacak.

Oyuncularımız kendi takımlarında sürekli oynayamadılar. 4 tane büyük İstanbul takımının kaç tane oyuncusu milli takımda? Bir gün, TFF'ye başvuruda bulunacağım. Yabancı oyuncularla yerli oyuncuların karşı karşıya oynadığı bir maç teklif edeceğim. Real Madrid gibi takımlar buraya geldiğinde 8 tane Türk oyuncunun sahada olduğu dönemleri de hatırlıyorum. Bunu yapabileceğimize inanıyorum. Çok becerikli ve iyi oyuncular olduğunu düşünüyorum.

Hiçbir ekip, Türkiye'de ligi domine etmedi. Ligde elbette kuvvetli ekipler var. Oyuna tamamen hükmedebilen takımlar olmalı. Tamamen kategorik olarak, takımların maçı domine etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Domine eden maçı da kazanabiliyor.

Yabancı kuralını konuşmanın yeri burası değil. Bu konu uzun uzun konuşulması gereken bir konu. TFF, Kulüpler Birliği, kulüpler, teknik adamlar, basın mensupları... Hepsinin olduğu bir komisyonun görüşmesi gerek. Bu kadar para harcanıyor ama Avrupa'da sonuçlar gelmiyor. Beşiktaş'ın yaptığı dışında tabi... Öyle olunca aklınıza ne geliyor? Genç oyuncular üzerine yatırımlar yapıyorum. Burada oyunculara sorsanız, 4 gün bana tahammül etmek kolay değil. Sürekli toplantı, analiz, direktifler, kritikler... Kolay değil bunları kabullenmek. Eğitim dönemini hızlandırmaya çalışıyorum. Ben 21 yaşındaki  gençleri, 30 yaşındaki futbolcuların tecrübesine çekmeye çalışıyorum. Shakhtar'da da başka yerlerde de bunu uyguladım ve sonuç elde ettim.

Kulüplerde antrenör olduğun zaman, milli takım antrenörleriyle iyi ilişkiler kurman gerek. 8 tane Galatasaray'dan oyuncu olduğu dönemler oldu. Benim amacım milli takıma oyuncu hazırlamak ve yardımcı olmaktı. 17-18 yaşında Shakhtar'da elime gelen oyuncular şimdi milli takımlarda oynuyor. Becerikli oyuncu olması önemli. Ama onları eğitmek lazım. Gelecek adına bunu yapmak lazım. Türkiye'de kolay değil. Başkanlar yabancı oyuncu getiriyor, antrenör oynatmak zorunda kalıyor. Ne yapabilir genç futbolcular?

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!