Lozenets-Nedyalsko Boru Hattı açılışı gerçekleşti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan'ı Türkiye'yi bağlayan Lozenets-Nedyalsko Boru Hattı'nın iki ülke arasındaki karşılıklı güven ve güçlü ilişkinin sonucu olduğunu belirtti.

Lozenets-Nedyalsko Boru Hattı açılışı gerçekleşti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile Lozenets-Nedyalsko Boru Hattı'nın açılış törenine katıldı.

Bulgaristan'ın güneyinde Yambol şehrine bağlı Lozenets köyü  yakınlarındaki Bulgartransgaz Holding'in tesislerinde düzenlenen törende konuşan  Dönmez, bugünün Türkiye için önemli bir gün olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın hükümetinin ilk 100 günlük icraat hedeflerini açıkladığını hatırlattı.

Bakan Dönmez, buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bulgaristan'daki  programının önemine işaret ederek, kendisini Türkiye'yi törende temsil etmek  üzere görevlendirdiğini söyledi.

Bugünkü programın daha önce planlandığı ancak Türkiye'deki seçim  süreci ve Bulgaristan'daki hava muhalefeti nedeniyle birkaç kez ertelendiğini  anımsatan Dönmez, "30 yılı aşkın bir süredir Trans-Balkan Boru Hattı ile Türkiye  ilk doğalgazı Bulgaristan'ın üzerinden almıştık ve bu ilişki sorunsuz bir şekilde  30 yıldır devam ediyor. Bugün daha ileri bir seviyeye taşımış olacağız." diye  konuştu.

Yeni projeyle Bulgaristan'ın Lozenets köyü ile Türkiye sınırı  arasındaki doğalgaz kapasitesinin artırılmış olacağını, ihtiyaç durumunda iki  yönde gaz aktarılabileceğini belirten Dönmez, ilerde de Avrupa'ya gaz taşıma  imkanının sağlanmış olacağını kaydetti.

Bakan Dönmez, "Yeni boru hattı ülkelerimiz arasındaki karşılıklı güven  ve güçlü ilişkinin bir sonucudur. Ortak geleceğin inşası adına Türkiye ve  Bulgaristan'ın bölgesel huzur ve istikrara en büyük katkılarından birisidir."  dedi.

Boru hattının yeni bölümünün daha büyük projeler için vesile olacağına  inandığını dile getiren Dönmez, "Yürüttüğümüz enerji diplomasinin özünü  karşılıklı kazan-kazana dayanan, küresel  barış, huzur, istikrar ve refahı  önceleyen, enerji arz güvenliğine katkı sağlayan bir yaklaşım oluşturmaktadır."  ifadelerini kullandı.

Dönmez, Türkiye'nin 15 bin kilometreyi aşan güçlü boru hattı sistemine  sahip, bölgesel enerji ihtiyaçlarını da karşılayabilecek bir ülke olduğunu  bildirdi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov

Açılış törenine katılan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da  Bulgaristan'ın Türkiye ile en zor zamanlarda bile iyi birer dost ve ortak  olduğuna dikkati çekti.

"Türkiye ile dengeli, ılımlı, iyi niyetli diplomasi yürütüldüğünü  anlatan Borisov, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sohbet ettiğimizde, kendisi  bana şöyle söyledi: Artık düzensiz göç hariç, her türlü proje Bulgaristan  üzerinden geçebilir." dedi.

Borisov, Bulgaristan'ın sıkı şekilde altyapı projelerini geliştirmeye  çalıştığını, Lozenets-Nedyalsko projesinde en yeni yapım teknolojilerin  kullanıldığını ifade etti.

Borisov, bu bölümün 150 kilometrelik çift yönde daha büyük bir  projenin parçası olduğunu kaydetti.

Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova da projenin tüm Avrupa'nın  yararına olduğunu, Bulgaristan ile Türkiye'nin doğalgaz aktarım sistemlerin  arasında tam bir senkron sağlandığını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!