Liselere sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri güncelleniyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, liselere geçiş sistemi kapsamında sınavsız yerleştirmede kayıt bölgelerini güncelleme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Liselere sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri güncelleniyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer "LGS kapsamındaki liselere  sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri, hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi  hem de geçen sene karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor". "Bu  amaçla sahadaki arkadaşlarımızla, il müdürlerimizle birlikte her ili ayrı ayrı  inceliyoruz. Bu süreçte her ilde yaşanan sorunları tek tek inceliyor ve çözümler  geliştiriyoruz" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer,  Liselere Geçiş Sistemi kapsamında sınavsız yerleştirmede kayıt bölgelerini,  yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi doğrultusunda ve geçen yıl karşılaşılan  sorunları çözecek şekilde güncelleme çalışmalarına başladıklarını bildirdi. 

 Özer, AA muhabirine Milli Eğitim Bakanlığının LGS kapsamında sınavsız  yerleştirme çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlık olarak bir önceki yılın kayıt bölgelerini gözden geçirerek  güncellemeler yapmak üzere tüm illerin milli eğitim il müdürleri ile birebir  çalışmaya başladıklarını belirten Özer, bölgesel toplantıların ilkinin Marmara  Bölgesi il müdürleri ile yapıldığını anlattı.

 İlk olarak derslik ve sınıf kapasiteleri güncellendi

Bakan Yardımcısı Özer, ilk olarak 2019'da sınavsız yerleştirme  yapılacak tüm liselerin derslik ve sınıf kapasitelerini yerinde tespit ederek  mevcut verileri güncellediklerini bildirdi.

Özer, Bakanlığın bu alandaki çalışmalarına ilişkin şunları kaydetti:

 "Her bir okulun türü ve coğrafi konumunu da tespit ederek merkezi bir  coğrafi bilgi sistemi (CBS) oluşturduk. Bu çalışma 2018 yılı sonu itibarıyla  tamamlandı. Artık kayıt bölgeleri bu yeni veri tabanı kullanılarak oluşturulacak.  Kayıt bölgeleri, hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi hem de geçen sene  karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor. Bu amaçla sahadaki  arkadaşlarımızla, il müdürlerimizle birlikte her ili ayrı ayrı inceliyoruz. Bu  süreçte her ilde yaşanan sorunları tek tek inceliyor ve çözümler geliştiriyoruz."

 Özer'in verdiği bilgiye göre LGS kapsamındaki sınavsız yerleştirmede  Marmara Bölgesi il müdürleri ile yapılan ilk toplantıya, Ortaöğretim Genel Müdürü  Cevdet Vural, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu, Din  Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk ve  İstanbul, Kocaeli,Sakarya, Balıkesir, Bilecek, Bursa, Yalova, Çanakkale,  Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il müdürleri katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!