Likya Orkidesi koruma altında

DÜNYA Doğal Bitkileri Koruma Birliği (IUCN), Likya Orkidesi çiçeğini, türün yok olma tehlikesine karşı kırmızı listeye alarak koruma altına aldı.

Likya Orkidesi koruma altında

 

Dünyada sadece Antalya'nın Kaş İlçesi'nde sadece 10 dekarlık alanda yetişen 'Kaş orkidesi' ya da 'Likya orkidesi (Ophrys Iycia)', yok olma tehlikesine karşı koruma altına alındı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Kaş Orman İlçe Müdürlüğü ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen proje kapsamında Kaş'ın Ağullu Köyü sınırları içindeki Likya Orkidesi'nin tek yaşam alanı olan 10 dekarlık bölge, korumaya alındı. 3 yıl sürecek koruma projesi, AÜ Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Likya Orkidelerini Koruma Projesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Deniz başkanlığında yürütülecek.

DÜNYADA SADECE KAŞ'TA YETİŞİYOR

Likya Orkidelerini Koruma Projesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Deniz, dünyada sadece Kaş'ta yetişen Likya Orkidesi'nde 237 bireyin kaldığını söyledi. IUCN tarafından türün yok olmaması için kırmızı alarm verildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Deniz, türün yok olmasında en önemli tehdidin, bilinçsiz koparılma ve Likya Orkidesi'nin yumrusunun salep yapımında kullanılması olduğunu kaydetti.

10- 12 YILDA YETİŞİYOR

Likya Orkidesi'nin dünyada sadece Kaş'ta yetiştiğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Deniz, "Bitki türü yok olma ile karşı karşıya. Türün yok olmaması için düzenli takibini yapıyoruz. Likya Orkidesi Türkiye'nin değeri. Bölgede öncelikli olarak korumaya yönelik bilgilendirme yapıyoruz. Yetişme alanını koruma altına aldık. Likya Orkidesi, 10- 12 yıl içinde yetişkin bir birey haline gelebiliyor. Üremesi için uygun bir alan, uygun bir böcek ve tozlaşmayı sağlayacak bir mantar gerekiyor. Tohum uygun koşullarda toprağa düştükten sonra ilk yaprak 5-7 yıl içinde ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Projede görev alan Gazi Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mecit Vural ise Likya Orkidesi'nin yok olmasının temelinde bitkinin salep yapımı için köklenmesi olduğunu savundu. Koruma projesinin TUBİTAK tarafından da desteklendiğini anlatan Prof. Dr. Vural, "Bölgede bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. İlköğretim okulu öğrencilerine türün korunması için bilgi verdik. Farkındalık yaratırsak Likya Orkidesi'ni kurtarabiliriz" diye konuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Diğer Yarım 12. bölüm fragmanı izle Kalp Hırsızı 2. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 11. bölüm full izle, 01 Eylül 2014 Kaçak Gelinler 11. bölüm full izle, 01 Ekim 2014 Seksenler 122. bölüm fragmanı izle 1 Erkek 1 Kadın 1 Çocuk 1. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm fragmanı izle Medcezir dizisi 39. bölüm ne zaman yayınlanacak? Anasının Oğlu 4. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 8. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Diğer Yarım 11. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Küçük Kıyamet 56. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 8. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 90. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Anasının Oğlu 4. bölüm fragmanı izle Küçük Gelin 42. bölüm fragmanı izle Yılanların Öcü 1. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014 Güzel Köylü 10. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014 Yılanların Öcü 1. bölüm fragmanı izle Ruhumun Aynası 8. bölüm full izle, 26 Ağustos 2014