LİBYA HAREKATI AYLAR SÜREBİLİR

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Tayyar Arı, Libya harekatının aylar sürebileceğini, kara operasyonunun da başlatılabileceğini belirterek, "Türkiye bu süreç içinde olsa da olmasa da; ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa hedefleri doğrultusunda operasyonlarına devam edecek" dedi.

LİBYA HAREKATI AYLAR SÜREBİLİR

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan UÜ Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Libya'da şubatta başlayan olayların farklı bir boyuta taşındığını söyledi. Hava harekatının aylarca devam edeceğini dile getiren Arı, "Yeni bir gelişmenin başlangıcındayız. BM 1970 ve 1973 sayılı iki tane karar aldı. İkinci karar o yasak bölge iddiasını da ortaya koyuyor. ABD İngiltere, Fransa ve İtalya'nın önderliğinde NATO'nun sürecin neresinde yer alması şu anda gündemde. Türkiye, NATO'nun kullanılmasını özellikle operasyonel anlamda kullanılmasını baştan itibaren karşı çıktı. Sivil ölümlerin önlenmesi ve muhalifleri insanı yardım ulaştırılmasını sağlamak için çalışmalar yapılmalı. NATO, komuta meselesinde de karışıklığın çözülmesini istiyor. Şunu itiraf etmek gerekir. ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya Libya sürecini çok daha farklı boyuta taşıma niyeti içerisindeler" diye konuştu.

"TÜRKİYE SÜREÇTE OLSUN OLMASIN OPERASYONLAR DEVAM EDECEKTİR"

Türkiye'nin samimi tavrı ve çabasının olayları çok daha farklı boyuta taşınmasında etkili olmayacağını savunan Arı, "NATO bu işe dahil olsa da olmasa da Türkiye bu işin içerisinde yer alsa da almasa da onlar amaçladıkları çerçevede operasyonları devam ettirecekler. Burada çeşitli niyetler var. Yani sadece bunun insani niyet içerisinde yürütüldüğü, oradaki özgürlük yanlılarını ve demokrasi isteyen insanlara yardım amacıyla bu sürecin yürütüldüğünü düşünmek çok zor. Sürecin bu noktaya gelmesinde Libya'nın tavrını da önemli. Kaddafi, şüphesiz Hüsnü Mübarek ve Tunus'taki Bin Ali'den çok farklı. Biraz daha Saddama'a benziyor. İktidardan onurlu bir şekilde çekilmemesi sürecin önünü açmasını sağlamadı. Maalesef iş bu noktaya geldi. Bu tahminen aylarca devam edecek bir süreç. Temenni ederim bu yıllara yayılmaz. Ama ben öyle tahmin ediyorum ki işin sadece hava operasyonları ile değil, bir kara operasyonunun içereceğini kaygısını taşıyorum. O sebeple kaygıyla izleyeceğimiz bir süreç. Bugün bitecek bir süreç değil gibi gözüküyor" şeklinde konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!