Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Libya'da çatışmalar yeniden alevlendi

Halife Hafter güçleri, Misrata yakınlarında UMH'ye bağlı bir savaş uçağını düşürdüklerini iddia etti.

Libya'da çatışmalar yeniden alevlendi

Libya'da bayram haftasının sona ermesiyle başkent  Trablus çevresinde çatışmalar yeniden alevlenirken, Halife Hafter'e bağlı güçler  Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) ait bir savaş uçağını düşürdüklerini öne sürdü. 

Trablus'u ele geçirmek için yaklaşık 2 ay önce operasyon başlatan  ülkenin doğusundaki silahlı lider Halife Hafter'e bağlı güçler ile uluslararası  meşruiyete sahip UMH'ye bağlı birlikler arasındaki çatışmalar başkentin  güneyindeki havalimanı yolu ve Halle bölgesinde yeniden yoğunlaştı.

Hafter'e bağlı savaş uçaklarının dün gece saatlerinde UMH'nin Ayn Zara  ve çevresinde konuşlandığı bölgeleri bombaladığı bildirildi. Buna karşılık UMH'ye  bağlı güçler Yermuk askeri kampı çevresinde Hafter güçlerine ait bir tankı  etkisiz hale getirdiklerini açıkladı.

Öte yandan, Halife Hafter'e bağlı basın organının yayımladığı  bildiride, UMH'ye bağlı bir savaş uçağının Misrata yakınlarında Hafter güçleri  tarafından düşürüldüğü ve pilotun öldürüldüğü iddia edildi.

Meşruiyet krizinin 2011'den bu yana sürdüğü Libya'da uluslararası  tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter'e bağlı güçler arasında başkent  Trablus çevresindeki çatışmalar yaklaşık iki aydır devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütünden yapılan açıklamaya göre 4 Nisan'dan bu yana  süren çatışmalarda can kaybı 650'yi geçti, yaralı sayısı da 3 bin 547'ye ulaştı.   

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!