Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

LGS tercihi yapacaklar dikkat! Önemli olan puanlar değil! (ÖZEL HABER)

20 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları geçtiğimiz gün açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre bu yıl alınan puanların geçen yıla oranla düşük olduğu görüldü.

LGS tercihi yapacaklar dikkat! Önemli olan puanlar değil! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS kapsamında 20 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları 'meb.gov.tr' adresinden açıklandı.

Geçen yıl 565 öğrenci tam puan alırken bu yıl tam puan alan öğrenci sayısı 181'e düştü.

Sınav sorularının geçen yıla oranla zor olduğunu dile getiren Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Bu yıl sınava daha fazla öğrenci girdi. Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyon 473 bin öğrencinin sınava girdiğini açıkladı. Öğrenciler, dönemin son 3 ayını örgün eğitimden uzak geçirdikleri için okuldaki takviye kurslarından yararlanamadılar. Dışarıdaki destek eğitimden uzak kaldılar. Her şeyden önemlisi planlı bir düzeni vardı. Pandemi nedeniyle eğitime ara verilmesi öğrencilerde tatil havası yarattı ve sınava yeteri kadar hazırlanamadılar" dedi.

"SINAVIN ZORLULUK DERECESİNİN GEÇEN YILA GÖRE FAZLA OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Özkan Rona, "İkinci dönemin konu içeriklerinden soru sorulmadı. Bu durum avantajmış gibi gösterildi ama geriye kalan konularla ilgili öğrencilerin yeterli çalışabilecekleri bir ortamları yoktu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı raporu incelediğimizde, sınavın zorluluk derecesinin geçen yıla göre fazla olduğunu gördük. Geçen yıl soruların hepsini doğru yapan öğrenci sayısı 500'ün üzerindeydi. Bu sene sınavın hepsini doğru yapan öğrenci sayısı 181. Yerleşmede asıl önemli detayın yüzdelik kısmı olduğunu biliyoruz. Puanda esaslı bir yerleştirme yapılmıyor. Fakat puanları ve yüzdelik dilimleri geçen yıl ile karşılaştırdığımız zaman bugün yüzde 3'e giren bir öğrencinin puanının 430 civarında olduğunu görüyoruz. Oysa geçen sene yüzde 3'e giren öğrencinin puanı 458 civarındaydı. Bu durum sınavın zorluk derecesini ortaya koyuyor. Bu sınavda yüzde 8'e giren öğrencilerin puanı 398 geçen yıl ise 428 civarındaydı. Bu yüzden öğrenciler kaygılanmasınlar. Yüzdelik dilimlere göre yerleştirme yapılacağı için esas almaları gereken şey puan değil, yüzdelik dilimlerdir.  Öğretmenlerin çok yüksek beklenti içinde oldukları öğrencilerin yeterli hazırlanamamaları nedeniyle ve pandemiden dolayı performanslarını yeterli derecede gösteremediklerini görüyoruz" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!