LGS sonuçlarının açıklanacağı saat belli oldu!

LGS sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Bir milyona yakın LGS adayı 1-2 Haziran tarihlerinde gerçekleşen sınavın sonuçlarına odaklanmış durumda! LGS sonuçlarının MEB iş takvimine göre gün içerisinde açıklanması bekleniyordu. MEB beklenen açıklamayı yaptı. Sonuçlar için saat verdi. Peki sonuçlar E-okul üzerinden mi açıklanacak?

LGS sonuçlarının açıklanacağı saat belli oldu!

2018 LGS sınav sonuçları için adayların gözü kulağı MEB'den yapılacak olan açıklamaya dikilmiş durumda! 1-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen LGS sınavının ardından MEB iş takviminde açıklanan sonuç açıklanma tarihi 26 Haziran olarak belirtilmişti. MEB az önce yaptığı açıklama ile LGS sonuçlarının açıklanacağı saati adaylara duyurdu. Bir milyona yakın aday ve ailesini yakından ilgilendiren LGS sonuçlarının E-okul üzerinden adayların erişimine sunulması bekleniyor. Peki LGS sonuçları saat kaçta açıklanacak?

LGS SONUÇLARI SAAT KAÇTA NEREDE AÇIKLANACAK?

Liselere yerleştirmede uygulanan merkezi sınav sonuçları 26 Haziran'da (BUGÜN) açıklanacak. LGS sonuçlarının saat kaçta açıklanacağı ile ilgili henüz bir bilgi verilmedi.

Bakanlığın açıklamasında, Bursluluk Sınavı sonuçlarının ise 18 Temmuz'da açıklanacağı bildirildi.

Merkezî Sınav sonuçları www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. E-Okul sistemi üzerinden de adaylar bilgilerine ulaşabiliyorlar. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ

E-Okul sistemine giriş yapmak için Öğrenci T.C. kimlik numarası ve öğrenci okul numarası gerekmektedir. Veliler gerekli bilgileri "https://eokulyd.meb.gov.tr/" adresine girdikten sonra öğrencilerinin okul durumları ile ilgili tüm detaylara ulaşmaları mümkün.

E-OKUL NOT SORGULAMA

E-Okul sisteminde en çok yapılan işlemlerden birisi de öğrenci notunu sorgulama işlemidir. Veliler öğrencinin notlarına sisteme giriş yaparak ulaşabilir. 

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan "Not Bilgisi" seçeneğine tıklanması gerekiyor.

Not sorgulama işlemli, öğretmenlerin sisteme girmiş olduğu notlar dahilinde yapılabilmektedir.

SINAV İTİRAZLARI NASIL YAPILIR?

*Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir.

*Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, "Kurumsal Tahsilât Programı" veya T.C. Ziraat Bankası için; bankamatik, internet bankacılığı Türkiye Halk Bankası için; bankamatik, internet bankacılığı Türkiye Vakıflar Bankası için; bankamatik, internet bankacılığı ya da şubeden, ayrıca; https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartları aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

*2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

*2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-Okul Sistemi veya http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

*Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM fişi eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

*Faksla ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!