Leyla için aramalar sürüyor: Kimdeyse süt versin

Ağrı'nın Bezirhane köyünde bayramın ilk günü kaybolan 3.5 yaşındaki Leyla Aydemir'in bulunması için arama çalışmaları devam ediyor. AFAD, Kızılay, köy korucuları ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Jandarma Özel Harekât da Leyla'yı bulmak için çalışma yürütüyor. Leyla'nın ailesi ise kızlarının kaçırıldığından şüpheleniyor. Ağrı Valiliği'nden yapılan açıklamada, ailesiyle bayramlaşmak için gittiği dedesinin köyünde kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir ile ilgili arama çalışmalarının sürdürüldüğü, her türlü veri ve ihbarın titizlikle değerlendirildiği açıklandı. Açıklamada, "İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ile müştereken kriz masası oluşturularak her türlü veri ve ihbar titizlikle değerlendirilmektedir" denildi.

Leyla için aramalar sürüyor: Kimdeyse süt versin

Ağrı Merkez'de oturan 7 çocuk sahibi Nihat Aydemir ile Şükran Aydemir çifti Ramazan Bayramı'nın ilk gününde merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Bezirhane köyüne gitti. Aynı gün aile köydeki akrabalarıyla bayramlaşırken 3.5 yaşındaki çocukları Leyla Aydemiraniden ortadan kayboldu. Önce camiden kayıp anonsu yapan Aydemir çifti, kızlarını bulamayınca durumu jandarmaya bildirdi. Arama kurtarma ekiplerinin köye gelmesiyle Leyla'nın bulunması için arama çalışmalarına başlandı. Ancak kaybolmasının üzerinden 5 gün geçmesine rağmen küçük Leyla halen bulunamadı. 

KÖYÜN GİRİŞİNDE FOTOĞRAF DAĞITILIYOR

Yaklaşık 25 hanelik Bezirhane köyünde küçük Leyla'nın bulunması için seferberlik ilan edilmiş durumda. Köyün girişinde güvenlik nedeniyle bulunan jandarma ekipleri köye girip çıkan araç sürücülerine üzerinde Leyla'nın fotoğraflarının yer aldığı kayıp ilanı dağıtıyor. Köye gelen bütün araçlara Leyla'nın kayıp ilanı asılırken, köydeki evlerin duvarlarına, trafik levhalarına 'Leyla'nın yerini bilen arasın' ve 0505 022 74 27 numaralı telefonun yazılı olduğu küçük notlar asılmış durumunda. 

20 KM, GÜNDE 2 KEZ BAŞTAN SONA ERİYOR

Bezirhane köyünün meydanında sabahın erken saatlerinde AFAD'a (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) bağlı arama kurtarma ekipleri, Kızılay'a bağlı ekipler, köy korucuları ve sivil toplum kuruluşlarına bağlı ekipler toplanıyor. Yaklaşık 300 kişiden oluşan arama kurtarma ekipleri önce dört gruba ayrılıyor. Daha sonra ekipler K9 arama kurtarma köpekleri eşliğinde köyün çevresindeki 20 kilometrekarelik alanı doğu, batı, kuzey ve güneyden olmak üzere günde iki kez baştan sona tarıyor. Arama çalışmaları sırasında köydeki metruk evler, sazlıklar ve dereler detaylı bir şekilde aranıyor. Jandarma Özel Harekât timleri de tüm gün köyün çevresinde Leyla'yı arıyor. 

Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü sorumlusu Rıdvan Birlik ise arama çalışmalarını, "AFAD ekipleri ilk günden beri burada arama çalışmalarımızı yapıyor. Arama kurtarma ekiplerimizi 4 gruba ayırdık. K9 köpekleri ve drone'larla arama çalışmaları yapıyoruz. Arama kurtarma çalışmaları sırasında her türlü ihtimali göz önünde tutuyoruz" dedi.

ANNE: KÖYDEKİ EVLER DE ARANSIN

Leyla'yı bulmak için yürütülen arama çalışmaları devam ederken, Aydemir ailesi Leyla'nın kaçırıldığından şüpheleniyor. 

Kızlarının kaybolmasının düşük bir ihtimal olduğunu söyleyen baba Nihat Aydemir,"Bayramda babamın mezarını ziyarete etmek için köye geldik. Ailecek mezarlığa gittik. O sırada Leyla yanımdaydı. Mezarlıktan sonra Leyla'yı kardeşime teslim ettim. O da Leyla'yı alıp eve götürdü. Köyümüze yakın olan Doğutepe köyünde bir taziye vardı. Ben taziyeye gittim. O sırada Leyla evden çıkıp Ağrı yolu üzerinde yürümüş. Kardeşim Leyla'yı görüp eve götürüyor. Millet bayramlaşırken Leyla kayboluyor. Kimin aklına gelir ki köyde çocuğun kaybolacağı? Sonuçta bayram günü çocukların hepsi dışarıda. Bayram şekeri topluyorlar" dedi. 

Bezirhane köyünde bulunan diğer evlerin aranmadığını söyleyen anne Şükran Aydemir ise "Daha önce kızım hiç kaybolmadı. Ben kızımın kaçırıldığına inanıyorum. Kızımı götürenlere yalvarıyorum onu geri getirsinler. Hiçbir şekilde şikâyetçi olmayacağım. Şu ana kadar bu köydeki evler aranmadı. Ben bu köydeki evlerin de aranmasını istiyorum" diye konuştu.

BABA: KİMDEYSE SÜT VERSİN

Kızının köyde kaybolacağına ihtimal vermediğini söyleyen baba Aydemir, "Bayram günü yan köye içinde bir erkek bir de bayan olan, camları kırık bir araba geliyor. Köyün çocuklarına, 'Burada bakkal var mı? Arabaya binin sizi bakkala götüreyim' diyor. Çocuklar binmiyor. Biz o araçtan şüpheleniyoruz" dedi. Kızını bulana 300 bin lira vereceğini söyleyen Aydemir sözlerine şu şekilde devam etti: "Kızımı bulana 300 bin lira vereceğim. O parayı vermeye gücüm yok. Ama akrabalarımın durumu iyi. Kızımı bulana o parayı vereceğiz. Leyla yemek yemiyor. Sadece süt içiyor. Allah rızası için Leyla'yı bulanlar veya götürenler süt versin. Çocuğumu açlıktan öldürmesinler."

6. GÜNDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Ağrı'nın Bezirhane köyünde bayramın birinci günü kaybolan 3,5 yaşındaki Leyla Aydemir'in bulunması için 6'ncı günde çalışmalar sabah saatlerinde yeniden başlatıldı. Leyla'nın babası Nihat Aydemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan kızının bulunması için destek talebinde bulunarak, "Kayseri'deki 3 çocuğun kaybolmasında oluşturulan özel ekip buraya da gelsin" dedi. 

Ağrı'da ailesiyle bayramlaşmak için gittiği dedesinin köyünde kaybolan 3,5 yaşındaki kız çocuğu Leyla Aydemir'i arama çalışmaları havadan ve karadan aralıksız sürdürülüyor. Kent merkezinde oturan Nihat ve Şükran Aydemir çiftinin, bayramın birinci günü gittikleri Bezirhane köyünde kaybolan kızları Leyla Aydemir'in bulunması amacıyla 6'ncı günde jandarma, AFAD ve güvenlik korucuları köy ve çevresindeki arazi, kanal, dere ve evlerde sabah saatleri itibariyle arama çalışmasını yeniden başlattı. 

ERDOĞAN'DAN YARDIM İSTEDİ

Kızının bulunması için çaba gösteren ekiplere teşekkür eden Nihat Aydemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan destek talebinde bulundu. 

Kızının kaçırıldığından tamamen emin olduğunu belirten Nihat Aydemir, "Şuanda gelişme yok. Tüm köy abluka altına alındı. Bütün ekipler bize yardım etmeye çalışıyorlar. Allah onlardan razı olsun. Benim çocuğum yüzde bir milyon kaçırıldı. Yüzde bir milyon diyorum. Bu çocuk büyük olasılıkla Ağrı'da. Ağrı'dan fazla uzağa gidemez. Benim çocuğum buralardadır. Kaçıran şahıs Allah rızası için geri getirsin. Benim çocuğum daha yemek yiyemiyor. Süt içiyor. Eğer beni duyuyorsa elini vicdanına koysun, çocuğuma süt versin. Benim çocuğumu korkuyorsa bu şahıs götürüp bir yerlere bıraksın." dedi. 

"ÖZEL EKİP DE BURAYA GELSİN"

Kayseri'de, 2009 yılında Ramazan Bayramı'nın ikinci günü şeker toplamaya çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan 6 yaşındaki Dilruba ve 7 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin kardeşler ile komşuları 10 yaşındaki Türkan Ay isimli çocukların kaybolması olayını hatırlatarak kurulan özel ekibe değinen Nihat Aydemir, "Özel ekibe de sesleniyorum. Onlar da bize yardım etsin. Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. Cumhurbaşkanım bize yardım etsin. Benim çocuğumu bulalım. Çok perişanız. Özel ekibin gelmesini istiyorum. Bize yardım etsinler" diye konuştu.

5 BİN FOTOĞRAFI BASTIRILDI

"Ayrıca köyde bulunan yüksek otlar kesilerek daha detaylı arama yapılması sağlanmıştır. Olay bölgesine daha geniş ve kapsamlı arama yapmak maksadı ile arama köpekleri ve havadan drone ile köy ve civarında arazi taraması yapılmıştır. Emniyet Müdürlüğü Balık Adam Ekibi ile su birikintileri ve dere yataklarının aranması sağlanmıştır. Kayıp olan Leyla Aydemir isimli kız çocuğunun 5 bin adet fotoğrafı bastırılarak il genelinde dağıtımı yapılmıştır. İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ile müştereken kriz masası oluşturularak her türlü veri ve ihbar titizlikle değerlendirilmektedir. Şu ana kadar kayıp olan Leyla Aydemir isimli kız çocuğuyla ilgili bir bulguya rastlanmamıştır. Arama faaliyetleri devam etmekte olup, her türlü teknik ve imkandan yararlanılmaktadır. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!