Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Leonhard Euler'in 306. doğumgünü

Google, anasayfasında yer alan logoyu özel günlerde değiştirmeye devam ediyor. Bu sayfanın 15 Nisan konuğu ise ünlü matematikçi ve fizikçi Leonhard Euler oldu.

Leonhard Euler'in 306. doğumgünü

Google'ın anasayfasında yer alan logosu sizin de bildiğiniz gibi özel günlerde yerini özel olarak hazırlanan Doodle'lara bırakıyor. 
Google,  15 Nisan'da ise Leonhard Euler'n 306. doğumgünü için özel bir Doodle hazırladı ve bunu anasayfasına yerleştirdi.
Leonhard Euler Kimdir ?
15 Nisan 1707'de İsviçre, Basel'de dünyaya gelen Leonhard Euler daha çok matematik ve fizik alanında yaptığı çalışmalar ile ön plana çıkmış bir bilimadamı.
Tüm zamanların en önde gelen matematikçilerinden biri olarak kabul edilen Euler, ayrıca en üretken matematikçilerden de biri, öyle ki çalışmalarının 70 cildi aştığı belirtiliyor.
Geometri, aritmetik, trigonometr, sayı teorisi gibi matematiğin neredeyse tüm alanlarında çalışmalar yapan Euler'in ayrıca tıp, botanik ve kimya gibi matematik dışı alanlarda da çalışmalar yapıp mükemmel de bir tarihçi olduğu belirtiliyor.
76 yıllık yaşamında 800'den fazla makale yayınlayan ve yaklaşık 2.71828 değerindeki Euler Sabiti'ne adını veren bilimadamı 18 Eylül 1783'de geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!