Leonardo Da Vinci'nin ünlü aslan maketi Paris'te sergileniyor

Rönesans devrinin en önemli sanatçılarından İtalyan Leonardo Da Vinci'nin tasarladığı ünlü mekanik aslan maketi, sanatçının 500'üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Paris'te bir ay boyunca sergilenmeye başlandı.

Leonardo Da Vinci'nin ünlü aslan maketi Paris'te sergileniyor

Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre uzunluğunda olan metal aksamlı ahşap maket, Da Vinci'nin çizdiği eskiz çalışmalarından esinlenerek Venedik doğumlu tasarımcı Renato Boaretto tarafından yeniden yapılmıştı. İlki 1517 yılında yapılan ve orjinali kayıp olan eser, Fransa Kralı I. Francois'yı eğlendirmek için Papa 10. Leo'nun başında bulunduğu komisyonun kararıyla Da Vinci'ye yaptırılmıştı.

Kral I. Francois'nın Da Vinci'ye ölümünden birkaç yıl önce yaptırdığı bu maket için ünlü sanatçıya senelik 700 altın ödediği biliniyor. Leonardo Da Vinci Fransa'nın Loire Nehri kenarında bulunan Clos Luce Şatosu'nda geçirdiği dönemde söz konusu aslan maketi için dört farklı çizim yapmıştı.

Eser 16'ıncı yüzyılın teknoloji harikalarından biri olarak gösteriliyordu.

Paris'te bulunan İtalyan Kültür Enstitüsü'nde sergilenen maket, bir döneme damgasını vurmuş İtalyan sanatçı ve mucidin hayvanların ve özellikle de kuşların hareket kabiliyetini anlayabilmek için uzun çalışmalar yaptığının en önemli göstergelerinden biri.

Mayıs 1519'ta vefat eden Da Vinci'nin anısına her sene başta İtalya ve Fransa olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde sergiler düzenleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!