Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

LED'le yılda 600 milyon lira cepte

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye'nin toplam aydınlatması düşünüldüğünde 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liranın tasarruf edileceğini bildirdi.

LED'le yılda 600 milyon lira cepte

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin toplam aydınlatması düşünüldüğünde 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liralık bir tasarruffun oluşacağını söyledi.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, Ankara'da İnönü Bulvarı, Dikmen ve Muhsin Yazıcıoğlu caddesi gibi bölgelerde pilot çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, "TBMM'yle Enerji Bakanlığımız arasındaki bulvarın aydınlatılmasında yaklaşık yüzde 41'lik bir tasarruf söz konusu oldu. Bazı bölgelerde yüzde 50'lere varan tasarruf oranlarına ulaşıldı" dedi.

Türkiye çapında ciddi bir tasarruf oranına ulaşılacağını vurgulayan Yıldız, "Türkiye'nin toplam aydınlatmasını düşünürsek 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liralık bir tasarruftan bahsediyoruz" diye konuştu.

Yıldız, söz konusu çalışmaları yaygınlaştıracaklarını bildirerek, "Uygun bir finansman modeli ile bütün elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştiği bölgelerde o yatırımcılarımızla dağıtım şirketi sahiplerini bir araya getireceğiz. Ve uygun bir yapıyla bunu Türkiye'de sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

Yıldız, yapılan çalışmaların LED ampuller için gerçekleştirilen harcamaların kendisini 4 yıl içerisinde amorti ettiğini gösterdiğine dikkati çekti

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!