'Leblebi gibi ilaç tüketiyoruz '

KONYA İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, bilinçsiz ilaç kullanımının Türkiye'de olduğu gibi Konya'da da ciddi problem olduğunu belirterek, ''Bunun tek nedeni leblebi, çekirdek gibi ilaç tüketmemizden kaynaklanmaktadır.''dedi.

 'Leblebi gibi ilaç tüketiyoruz '

İnsanların birbirlerine ilaç tavsiye etmemeleri gerektiğini ifade eden Küçükkendirci, toplumda halen eş, dost, akraba tavsiyesiyle ilaç kullananların bulunduğunu söyledi. Yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 50'sinden fazlasının doğru ilaç kullanmayı bilmediğini belirten Küçükkendirci, "Bir vatandaşın sağlığına kavuşmasına neden olan ilaç, başka bir insana tam tersi etki yapabilir. Hatta hastayı geri dönüşü olmayan bir sonuca dahi götürebilir'' dedi.
Bilinçsiz ilaç kullanımının insan sağlığının yanı sıra ekonomik kaynakları da etkilediğini ifade eden Dr. Hasan Küçükkendirci, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sağlık harcamalarına bakıldığında en önemli kalemlerden birini ilaç giderleri oluşturmaktadır. İlaç fiyatları son yıllarda yaklaşık üçte bir oranında azalmasına rağmen ilaç giderlerinin artarak devam ediyor. Bunun tek nedeni leblebi, çekirdek gibi ilaç tüketmemizden kaynaklanmaktadır. Ömür boyu kullanması gereken bir ilacı bazı hastalar kendilerini iyi hissettikleri zaman keserken, bazı vatandaşlarda grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda dahi antibiyotik vb. ilaçları bilinçsizce tüketmeye devam ediyorlar. Bu da ülke sermayesinin boşa harcanmasına neden oluyor. Bunun tek nedeni leblebi, çekirdek gibi ilaç tüketmemizden kaynaklanmaktadır.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!