Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Le Monde'un genel yayın yönetmeni 'Izra' öldü

Fransa'nın en prestijli gazetesi Le Monde'un 2011 yılından bu yana genel yayın yönetmenliğini yürüten, Fransız medyasının 'Izra' adını verdiği Erik Izraelewicz, dün gece geçirdiği ani bir kalp krizi sonucunda 58 yaşında hayata veda etti.

Le Monde'un genel yayın yönetmeni 'Izra' öldü

Le Monde gazetesi, bu sabah işe Genel Yayın Yönetmenlerini genç yaşta kaybetmenin şokuyla başladı.

Gazetenin Paris'teki merkez binasında ani bir kriz geçiren Izraelewicz, akşam saatlerinde hastaneye kaldırıldı ancak yeniden kalbi çalıştırılamayınca yaşamını yitirdi.

Salı gecesi hastaneye gelen Le Monde Yönetim Kurulu Başkanı Louis Dreyfus, "Güzel ve inanılmaz zeki bir adamı kaybettik" diyerek ölüm haberini duyurdu.

SARKOZY KARŞITIYDI

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Le Monde'un 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yandaş patronlarca satın alınmasını istemiş ancak yönetim ve çalışanların müdahalesi sonucu gazete, Berge-Niel-Pigasse üçlü konsorsiyumuna satılmıştı.

Bu patron değişikliğinin ardından, daha önce çalıştığı Les Echos gazetesinin de Sarkozy'ye yakın dünyanın en zengin iş adamlarından Bernard Arnault tarafından alınmasına 'basın özgürlüğü' adına karşı çıkan Erik Izraelewicz, Le Monde'un başına getirilmişti.

Sarkozy, Le Monde gazetesinin rakibi Hollande'ı desteklemesi nedeniyle seçimlerde önemli kan kaybetmişti.

EKONOMİ DEHASI

Le Monde'un genel yayın yönetmenliğinin yanısıra Telerama dergisi ve Courrier International'in de yönetim kurulu başkan yardımcılığını yürüten Izraelewicz, gazetecilik kariyerini ülkenin iki büyük ekonomi gazetesi Les Echos ve La Tribune'de yaptı.

Her iki gazeteyi de yöneten Izraelewicz, parlak eğitim kariyeri ve ekonomideki uzmanlığıyla, 1986 yılından itibaren, 15 yıl boyunca Le Monde'un ekonomi servisini idare etti.

Gazetenin New York muhabirliği ile haber müdürlüğü görevlerinde de bulunan Izraelewicz'in "Zin Zin Kapitalizmi", "Çin Dünyayı Değiştirdiğinde" ve "Çin Ukalalığı" adlı eserlerinin de yer aldığı altı kitap yazdı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!