Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Lavrov'un kimyasal silah açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün düzenlediği basın konferansında sinir (sarin) gazı içeren füzelerin Suriye'nin muhalefet tarafından kontrol edilen bölgesinde üretildiğini açıkladı.

Lavrov'un kimyasal silah açıklaması

 

Bakan, "Uzmanlarımız, numuneleri olay yerinden aldı, Rusya'da bulunan ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü'nün (OPCW) sertifikasına sahip laboratuarda inceledi ve hem füzelerin hem de sarin gazının el işi olduğunu tespit etti." dedi.

Lavrov, "Aldığımız ek bilgilere göre füzeler ve bu madde, şubat ayında, bu dönemde Özgür Suriye Ordusu'na bağlı bir grubun kontrol ettiği bölgede üretildi." şeklinde konuştu.

Moskova'nın, 19 Mart'ta Suriye muhalefetin kimyasal silah kullandığına ilişkin Rusya tarafından yapılan incelemeleri doğruluğunu garanti ettiğini belirten Lavrov, "ABD'nin tepkisini duydum. Sonuçlarımızın doğruluğunda emin değillermiş. Uzmanlarımızın, aldıkları numuneleri, laboratuara kadar elinden bırakmadıklarına garanti veriyoruz." sözlerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı, Suriye muhalefetinin kimyasal silah kullandığına ilişkin araştırmanın kamuoyuna açıklanmasına karşı olmadıklarını da kaydetti.

Lavrov, "Soruşturmamız, Batılı ortaklarımızdan farklı olarak, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü standartlarına uygun bir şekilde yapıldı. Sonuçları gizlemiyoruz. BM Genel Sekreterliği'ne, BM Güvenlik Konseyi üyelerine teslim ettik. Kamuoyuna açıklanması için hiçbir engel görmüyorum. İkna ediciler. Çoğu soruları ortadan kaldırmaları gerekiyor." diye ekledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!