Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Lavrov, Almanya ziyaretini iptal etti

Rusya Dışişleri'nden yapılan açıklamada, Lavrov'un 15 Eylül için planlanan Berlin ziyaretinin Alman mevkidaşı Heiko Maas'ın çalışma programındaki değişiklik nedeniyle iptal edildiği kaydedildi.

Lavrov, Almanya ziyaretini iptal etti

Rusya Dışişleri'nden yapılan açıklamaya göre Alman tarafı, Dışişleri Bakanı Maas'ın çalışma programındaki değişiklik nedeniyle 15 Eylül'deki Rusya-Almanya Karşılıklı Kültür Yılı kapanış törenine katılamayacağı, Lavrov ile görüşmesine ise sadece yarım saat zaman ayırabileceğini 3 Eylül'de Rusya'ya iletti.

Rusya Dışişleri, Lavrov'un ziyaretinin asıl sebebi olan kapanış töreni etkinliğindeki değişiklik ve teklif edilen ikili görüşme zamanının bu denli kısa olması yüzünden söz konusu ziyaretin iptali yönünde karar aldı.

Lavrov'un Rusya-Almanya Karşılıklı Kültür Yılı'nın önemi nedeniyle kapanış töreninde okunacak bir not göndereceği de kaydedildi.

Lavrov'un Berlin ziyaretinin iptal edilmesi kararı, Rusya ile Almanya ilişkilerinin gergin olduğu bir döneme denk geliyor.

Rusya'da bir uçuş esnasında fenalaşan Rus muhalif Aleksey Navalnıy'in Sibirya'daki bir hastanede başlayan tedavisi ailesinin isteği üstüne Almanya'daki Charite kliniğinde devam ediyor.

Alman yetkililer, ülkedeki askeri laboratuvarda yapılan test sonuçlarının, Navalnıy'in sinir sistemine etki eden bir kimyasal ile zehirlenmiş olduğunu gösterdiğini söylüyor. Ancak test sonuçlarına ilişkin bilgiler ne Rusya ne de kamuoyu ile paylaşılmış durumda.

Berlin, Navalnıy'e olanlar konusunda Rusya'yı suçluyor. Rusya ise bu suçlamaları reddediyor ve Almanya'dan test sonuçlarını kendisiyle paylaşmasını istiyor. Bu nedenle Almanya Büyükelçisi de Rusya Dışişleri'ne çağrılmıştı.

Son olarak da Rusya lideri Vladimir Putin, Navalnıy meselesi üstünden Rusya'ya asılsız suçlamalar yöneltilmesinin uygunsuz olduğunu belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!