Laiklik endişesi gereksiz

Bakan Bağış, ''TSK'nın veya herhangi bir kurumunun Türkiye'nin laik yapısıyla ilgili endişe duymasını gerektirecek bir şey yok'' dedi.

Laiklik endişesi gereksiz

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Atatürk Havalimanında ''Türkiye-AB Sivil Toplum Diyaloğu Projesi Fotoğraf Sergisi''nin açılışına katıldı.
Egemen Bağış, açılışın ardından bir gazetecinin ''Bugün gazetelerde Avrupa Parlamentosunun bir açıklaması var. 'Türk Silahlı Kuvvetlerinin laik yapısı korunmalıdır' deniliyor. Böyle bir açıklama ilk kez yapılıyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?'' sorusuna şöyle cevap verdi:
''Açıklamayı görmedim ve görmeden de bir açıklama yapamam. Ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin veya Türkiye'nin herhangi bir kurumunun ya da Türkiye'nin laik yapısıyla ilgili hiç kimsenin endişe duymasını gerektirecek bir şey yok. Türkiye demokratik, laik bir sosyal devlettir. Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal yapısı, devlet ve hukuk devleti olma yapısı da hükümetimizin, iktidarımızın ve anayasamızın güvencesi altındadır. Kimsenin endişelenmesine gerek yoktur. Türkiye kendi laikliğini, demokrasisini, sosyal devlet anlayışını ve hukuk yapısını koruyabilecek güçtedir. Kimsenin tavsiyesine de ihtiyacı yoktur.''

Wall Street Journal'a konuştu
Bakan Bağış, Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Kıbrıs konusuna diplomatik bir çözüm istediğini belirtti.
Laurence Norman ve Alessandro Torello imzalı 9 Mart tarihli habere göre Bağış, Türkiye'nin sabrının azaldığını ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunacaksa uluslararası toplumun Kıbrıslı Rumlara baskıyı artırması gerektiğini kaydetti.
Adada iki taraf arasında bir anlaşma konusunda ilerleme sağlanamadığı ifade edilen haberde, Kıbrıs Rum kesiminin Temmuz ayında AB dönem başkanlığını devraldığı zaman Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşılamamış olması durumunda Türkiye'nin Kıbrıs Rumlarının doğrudan ilgili olduğu hiçbir diyalogda yer almayacağını açıkladığı belirtildi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!