Lagarde'dan G20 bakanlarına uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, G20 bakanlarını yükselen ticaret gerilimlerinin küresel ekonomiye olumsuz etkisi konusunda uyaracağını belirterek, "Mevcut durumda uygulamaya giren veya gireceği açıklanan tedbirler nezdinde hazırlanan rapor, bunların en kötü senaryoda küresel gayrisafi hasılaya etkisinin 0,5 puan düşüş olacağını gösteriyor. Bu, oldukça ciddi bir etki." dedi.

Lagarde'dan G20 bakanlarına uyarı

Lagarde, Buenos Aires'te düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez  Bankası Başkanları Toplantısı kapsamında Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne  ile basın brifingi düzenledi.

Ticaret gerilimlerinin gölgesinde yapılan G20 görüşmelerinde üye  ülkelerin bakanlarına son dönemde yükselen tarifelerin küresel ekonomiye yönelik  etkilerini inceleyen bir rapor sunacağını ifade eden Lagarde, şunları  kaydetti:

"Tarifelerin yükselmesiyle ortaya çıkan ticaret gerilimlerinin direkt  etkisini, farklı senaryolar çerçevesinde inceledik. Mevcut durumda uygulamaya  giren ve gireceği açıklanan tedbirler nezdinde hazırlanan rapor, bunların en kötü  senaryoda küresel gayrisafi hasılaya etkisinin 0,5 puan düşüş olacağını  gösteriyor. Bu, oldukça ciddi bir etki."

Lagarde, IMF ile geçen ay 50 milyar dolarlık stand-by anlaşması  imzalayan Arjantin hükümetiyle G20 toplantısı kapsamında tekrar görüşme imkanı  bulduğunu ve hükümetin ekonomik hedeflerini "ulaşılabilir" bulduklarını  söyledi.

"Arjantin hükümetinin geliştirdiği politikalara saygı duyuyoruz ve  teşvik ediyoruz." ifadesini kullanan Lagarde, Arjantin Merkez Bankasının attığı  adımlar çerçevesinde para politikası konusunda kayda değer ilerleme sağlandığını  ve enflasyon hedefine ulaşılmasını beklediğini dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!