Kuzey Kore'ye giden Lavrov, lider Kim'le görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, resmi ziyaret için gittiği Pyongyang'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya geldi.

Kuzey Kore'ye giden Lavrov, lider Kim'le görüştü

Sputnik'e konuşan bir kaynak, önceden kamuoyuna duyurulmayan görüşmenin Paekhwawon Devlet Konukevi'nde yapıldığını belirtti.

'KUZEY VE GÜNEY KORE ARASINDAKİ ANLAŞMALARIN UYGULANMASI İÇİN HER TÜRLÜ KATKIYI SUNMAYA HAZIRIZ'

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Lavrov, görüşme sırasında Rusya'nın Kuzey ve Güney Kore arasındaki anlaşmaların hayata geçirilmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Lavrov, "Rusya Devlet Başkanı (Vladimir Putin) ve biz, Güney Kore lideriyle imzaladığınız Panmunjom deklarasyonunu olumlu bulduk. Bunun hayata geçirilmesini sağlamak için her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Üstelik bu belgede Rusya'nın katılımıyla gerçekleştirilmesi beklenen demiryolu projeleri de yer alıyor" dedi.

'SİZİ RUSYA'DA AĞIRLAMAKTAN ÇOK MEMNUN OLURUZ'

Lavrov, Kim'i Rusya'da davet ederek "Rusya'ya gelin, sizi ağırlamaktan çok memnun olacağız" diye konuştu.

KİM İLE GÖRÜŞEN İLK RUSYA VATANDAŞI

Bu arada Rus basınında yer alan haberlere göre Lavrov, Kim ile görüşen ilk Rusya vatandaşı oldu.

Bazı Rusya vatandaşlarının Kim'i daha önce gördüğü ancak Lavrov'un Kuzey Kore lideriyle resmi görüşme yapan ilk Rusya vatandaşı olduğu ifade edildi.

KİM: RUSYA'NIN ABD'NİN HAKİMİYETİNE KARŞI KOYMASINI TAKDİR EDİYORUM

Bu arada Rus Dışişleri, Kim-Lavrov görüşmesinin videosunu da yayınladı. Açıklamaya göre Kim, Rusya'nın ABD'nin hakimiyetine karşı koymasını takdir ettiğini belirtti.

Kim, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetiminin ABD'nin hakimiyetine karşı koymasını takdir ediyorum. Rusya ile bu konuda derin bir işbirliği kurmak için görüşmeye hazırız" dedi. Kim, Lavrov'un ziyaretinin Kore Yarımadası'nda durumun müzakere sürecine evrildiği ve iki ülkenin talebine uygun olarak değiştiği bir dönemde gerçekleştiğine de dikkat çekti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!