Kuzey Kore'ye 'adım atın' çağrısı!

Japonya ve Pasifik ada ülkeleri, Kuzey Kore'ye nükleer silahların yok edilmesi yönünde somut adımlar atma çağrısında bulundu.

Kuzey Kore'ye 'adım atın' çağrısı!

Kyodo ajansının haberine göre, Japonya'nın Fukushima bölgesinin Iwaki  şehrinde düzenlenen 8. Pasifik Adaları Liderleri Toplantısına (PALM 8) katılan  Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Pasifik ada ülkeleri liderler, Kuzey Kore'yi,  Birleşmiş MilletlerGüvenlik Konseyi kararlarına uygun şekilde, "bir an önce  somut olarak harekete geçmeye" çağırdı.

Liderler, toplantının ardından yayınlanan ortak deklarasyonda, nükleer  programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yönelik baskıyı sürdürmekteki kararlılıklarını  ifade etti.

Deklarasyonda, "Biyolojik ve kimyasal silahlar, balistik füzeler ve  Kuzey Kore'nin ilgili tesisleri dahil, tüm kitle imha silahlarının (KİS) tam,  doğrulanabilir ve geri dönüşü olmayan bir şekilde ortadan kaldırılmasına yönelik  barışçıl ve diplomatik bir çözüm arayışının önemi" vurgulandı.

Diğer yandan, Pasifik'te hukukun üstünlüğüne dayanan özgür, açık ve  sürdürülebilir bir denizcilik düzeninin önemini vurgulayan liderler, bunun,  bölgenin barış, istikrar, esneklik ve refahına katkıda bulunacağını belirtti.

Deklarasyona göre, deniz güvenliği alanında yakın iş birliği içinde  olma niyetlerini yineleyen liderler, deniz ortamını korumak ve tehdit altındaki  veya nesli tükenmekte olan habitatların ve denizcilik yaşamın diğer formlarının  yanısıra, nadir ya da hassas ekosistemleri korumak için de gerekli önlemleri  almakla yükümlü olduklarını kaydetti.

Japonya Başbakanı Abe, ayrıca, deniz güvenliği kapasitesini artırmada  Pasifik ada ülkelerini destekleme sözü verdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!