Kuzey Kore heyeti ABD yolunda!

Güney Kore medyası, AP Televizyonu tarafından Kuzey Koreli üst düzey yetkililerin Washington'a gitmek üzere Pekin havaalanında görüntülendiğini duyurdu

Kuzey Kore heyeti ABD yolunda!

ABD heyetinin, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un arasında yapılması muhtemel zirve için Kuzey Koreli heyetle görüştüğü bildirildi.

Kuzey Kore de üst düzey diplomat ve aynı zamanda eski gizli servis şefi Kim Yong Chol'ü Washington'a gönderirken bugün kameralar tarafından görüntülendi ve ajanslar son dakika olarak duyurdu. Chol'ü taşıyan uçak, Çin'in başkenti Pekin'den hareket etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı yazılı açıklamada, ABD heyetinin Kuzey Kore'deki silahsızlandırılmış bölgede bulunan Panmunjom köyünde Kuzey Koreli heyetle görüştüğünü bildirmiş, Nauert, "Başkan ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki toplantı için hazırlıklara devam ediyoruz." ifadesini kullanmıştı. 

KUZEY KORE DE HEYET GÖNDERDİ

Güney Kore medyası, AP Televizyonu tarafından Kuzey Koreli üst düzey yetkililerin Washington'a gitmek üzere Pekin havaalanında görüntülendiğini duyurdu. Kuzey Koreli üst düzey diplomat ve aynı zamanda eski gizli servis şefi Kim Yong Chol'ü taşıyan uçak, Çin'in başkenti Pekin'den hareket etti.

TRUMP GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETMİŞTİ

Trump, Perşembe günü, "12 Haziran'da Singapur'da yapılması planlanan zirveyi iptal etmeye karar verdim. Bunun, hem Kuzey Kore hem de dünya için büyük bir geri adım olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Öncesinde ise Beyaz Saray, Trump'ın Kuzey Kore liderine hitaben Singapur'da 12 Haziran'da yapılması planlanan zirveyi iptal ettiğini ileten mektubunu yayımlamıştı.

Trump, önceki gün Amerikan Deniz Harp Okulunun mezuniyet töreni için Maryland'e hareketinden önce Beyaz Saray'ın bahçesinde basın mensuplarına kısa açıklama yapmış ve Kuzey Kore lideri Kim ile görüşmeye hala sıcak baktığını belirtmişti.

Trump, "Neler olacağını göreceğiz. Şu anda onlarla konuşuyoruz. Yaptıkları açıklama çok olumluydu. (Kim ile yapılması muhtemel görüşme) Ayın 12'sinde bile olabilir. Bu görüşmeyi onlar çok istiyor, biz de olmasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!