Kuzey Kore'den gazetecilere izin çıktı

Nükleer test sahasının yıkımını izleyecek gazeteciler arasına Güney Koreliler de katıldı. ABD, İngiltere, Çin ve Rusya'dan basın mensupları, tarihi bir ana tanıklık edecek.

Kuzey Kore'den gazetecilere izin çıktı

Kuzey Kore'nin Punggye-ri'deki nükleer deneme alanı bugün yıkılacak. Yabancı gazetecileri ülkeye davet eden Pyongyang yönetimi, Güney Koreli basın mensuplarına ise bugün izin verdi.

ABD, İngiltereÇin ve Rusya'dan gazeteciler, Kuzey Kore'nin Wonsan kentine dün inmişti. Güney Koreli 8 gazeteci ise bugün Seul'den havalanan bir uçakla Wonsan'a gitti.

Pyongyang yönetiminin ülkede ağırladığı söz konusu gazeteciler, dağlık alanda bulunan Punggye-ri'deki test alanının söküm çalışmalarını izleyecek. Bugün başlayacak çalışmalar iki gün sürecek.

TRUMP SİNYALİ VERDİ

Soru işaretleriyle dolu tarihi zirve öncesinde hatıra parası bastıran ABD Başkanı Donald Trump, 12 Haziran'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile buluşmayabileceğini söyledi.

Washington'da Güney Kore lideri Moon Jae-in'i ağırlayan Trump, "Büyük bir ihtimal var. (...) Bu ilerleyen zamanlarda olmayacağı anlamına gelmiyor. Ama 12 Haziran olmayabilir" dedi.

Güney Kore lideri Moon ise, Singapur'da gerçekleşmesi planlanan tarihi zirvenin ertelenmeyeceğini düşünüyor.

Trump ve Kim arasındaki buluşma, görevdeki bir ABD Başkanı ile bir Kuzey Kore lideri arasındaki ilk yüz yüze görüşme olacak.

BAHARDAN FIRTINAYA...

Yeni yılın ilk günleriyle birlikte başlayan Kore Yarımadası'ndaki bahar havası, son günlerde yerini fırtınaya bırakmış durumda.

Güney Kore ile tarihi bir buluşma gerçekleştiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump'la randevusunu iptal etme sinyalleri veriyor. Kim'i kızdıran ise, Washington'da dillendirilen Libya modeli ve Güney Kore'nin ABD ile yaptığı tatbikat.

Devrik Libya lideri Muammer Kaddafi 2003'te nükleer programından vazgeçmesi karşılığında, ambargoların kaldırılması için Batılı güçlerle uzlaşmıştı. Ancak sekiz yıl sonra Batı destekli isyancı güçler tarafından Kaddafi öldürüldü.

2017'de imza attığı füze testleriyle dünyayı titreten Kim'i öfkelendiren bir diğer başlık, ABD ve müttefiklerinin Kore Yarımadası üzerindeki askeri tatbikatı. Pyongyang tatbikat nedeniyle Güney Kore ile masaya oturmayacağını ilan etti bile.

Pentagon ise hafta sonu ünlü bombardıman uçakları B-52'lerin artık Kore Yarımadası üzerinde uçmayacaklarını açıkladı. Söz konusu hamle, Kuzey Kore'nin tepkisini çekmemek için atılıyor.

CNN International, ABD ile müttefikleri Japonya ve Güney Kore'nin anlaştığını ve en az iki nükleer füze taşıyabilen B-52'lerin artık 12 Haziran'daki zirve gerçekleşinceye kadar Kore Yarımadası üzerinde uçmayacağını duyurdu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!