Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kuzey Avrupa'da insan kaynaklı radyasyon artışı tespit edildi

Kuzey Avrupa hava sahasında radyasyon monitörleri tarafından insan kaynaklı radyoaktif maddelerin seviyesinde artış tespit edildi. En çok Finlandiya, İsveç ve Norveç'te tespit edilen radyoaktif madde miktarının insan sağlığına zarar verecek düzeyde olmadığı kaydedildi.

Kuzey Avrupa'da insan kaynaklı radyasyon artışı tespit edildi

Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması Örgütü'nün (CTBTO) sivil radyoaktiviteyi ölçen istasyonlarının elde ettiği verilere göre radyasyonun kaynağı Rusya veya Letonya'da bulunuyor.

Euronews'in haberine göre Viyana merkezli CTBT'nin genel sekreteri Lassina Zerbo, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Tespit edilen radyoaktif maddeler büyük olasılıkla sivil kökenli. Fakat muhtemel kaynağın yerini açıklamak mümkün olsa da, bu ajansın yetkileri arasında yer almıyor" ifadelerini kullandı.

Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü tarafından yapılan hesaplamalara göre, ölçümler daha kesin bir konumun tanımlanmasına izin vermese de, "radyonüklidler batı Rusya'dan" geldiğini iddia edildi.

Rus nükleer enerji üreticisi Rosenergoatom sözcüsü ise, bölgedeki Leningradskaya ve Kolskaya nükleer santrallerinde herhangi bir anormallik kaydedilmediğini belirterek, söz konusu radyasyonun Rusya kaynaklı olmadığını ileri sürdü.

Rusya'nın dışında Finlandiya ve İsveç'in de bölgede nükleer santralleri var, fakat hiçbirinde herhangi bir vaka bildirilmedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!