Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kuyumcu ve banka arası altın transferine Bursa'dan yorum! (ÖZEL HABER)

İstanbul Altın Rafinerisi Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın desteğiyle yeni bir proje geliştiriyor. Geliştirilen sistem ile vatandaş bankadaki altınını kuyumcular aracılığıyla fiziki olarak çekebilecek ve bankaya altın yatırabilecek. Sistemle ilgili Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş ise, "Daha önce de bankaların kendi düzeyinde böyle bir çalışması vardı. Kuyumcuların hepsinin bünyelerine ait bir hesap sistemi vardı. Burada hurda altınını getirip, has altına çevirip hesabına yatırabiliyordu. Ama bu süreçte insanlara tam anlamıyla bilgilendirme yapılmadığı için özel bankalar tarafından çok hızlı bir şekilde geliştirilemeyip, bir hayal ürünü oldu. Şu an baktığımızda düşünce yapısı güzel ama doğru işlenip, doğru anlatılırsa" dedi.

Kuyumcu ve banka arası altın transferine Bursa'dan yorum! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

İstanbul Altın Rafinerisi ve kamu bankalarının ortak gerçekleştirdiği projede, vatandaş bankaya gitmeden kuyumcular aracılığıyla altınını bankaya yatırabilecek.

Yapılması planlanan sistemle altınlar banka güvencesiyle saklanacak.

Bursa Kuyumcular Odası Şube Başkanı İsa Altıkardeş, "Şu an baktığımızda yüzde 1 vergi olayı var. Yastık altında konuşulan büyük rakamlar var. Türkiye'de altın kültürü çok yoğun. Hem yatırım amaçlı hem de düğün takısı olarak düşünebiliriz. Önceden sezonda düğün olarak yoğun gidişatı vardı. Ama şimdi baktığımız zaman içinde bulunduğumuz süreçlerin, Orta Doğu'daki durumun ve pandemi dönemiyle beraber altın 12 aya kadar yayıldı. Zevkin yanında yatırım öncelikliydi. Ama şu anda yüzde 95 oranında altın yatırım amaçlı. Önceden insanlarda altını evde muhafaza etmeme, edememe durumu vardı. Bir kadın üzerinde altın taşırken endişe duyuyordu. Çünkü altında hırsızlık olayları oluyor. Bu insanların vurdumduymazlığı ve zafiyetlerinden dolayı oluyor. Ama Türkiye'de emniyet güçleri çok iyi çalışıyor" şeklinde konuştu.

"SİSTEMİN İYİ ANLATILMASI GEREKİYOR"

"Şu anda insanlar güvenli kasaya yönelebilir" diyen İsa Altıkardeş, "Bunu bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz. Benim ifadem çok net. Kişi altınını güvendiği kuyumcudan alsın. Resmi ve devlet bankalarında kasa kiralama olayı var. Cüzi bir tutara yıllık olarak kasayı kiralayabiliyorsunuz. Bankaların açık olduğu saatlerde altınınızı fiziki olarak alıp, kuyumcuda bozdurabiliyorsunuz. Bu yeni sistem teknolojiyi iyi kullanan ülkelerde çok çabuk harekete geçebilir. Ama bizim toplumumuzda ele alınmayan ürün benimsenmiyor. O yüzden bu sistem biraz zaman alacak diye düşünüyorum. Düşünce yapısı çok güzel. Ama ben herkes kuyumcudan fiziki olarak altınını alsın, edebiliyorsa evinde muhafaza etsin, bankada kasaya versin. Bunun daha güvenli olacağını düşünüyorum. Bizim insanımız duyduğuyla değil, gördüğüyle hareket ediyor. Sistemin iyi anlatılması gerekiyor. Ben kişinin altını alıp bankaya bırakmasını ve kasanın anahtarını almasını daha güvenli buluyorum" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!