Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kuruyan gölette balık alarmı

MARMARA Bölgesi'nde hava sıcaklıklarının uzun süre mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yeterli yağış düşmemesi nedeniyle baraj ve göletlerdeki su seviyesi minimum seviyeye indi.

Kuruyan gölette balık alarmı

Kocaeli'ye içme suyu sağlayan Yuvacık Barajı'na bir ayı aşkın süredir Sapanca Gölü'nden 3 pompa ile su takviyesi yapılırken içinde balıkların da yaşadığı göletler de kuruma noktasına geldi. Körfez İlçesi'ndeki Sepetçiler Göleti'nde de su azlığından yaşam savaşı veren balıkların ölmemesi için Büyükşehir Belediyesi her gün tankerlerle su takviyesi yapıyor.

Körfez İlçesi sınırları içinde bulunan Sipahiler Göleti'nde yeterli yağış olmaması nedeniyle su seviyesi en alt düzeye indi. Kuruma noktasına gelen göletteki balıkların ölmemesi için de bir süredir gölete tankerlerle su taşınarak takviye yapılıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı'na bağlı Köye Hizmet Şube Müdürlüğü ekipleri her gün iki tanker suyu getirip gölete boşaltıyor. Suyla birlikte  burada yaşam savaşı veren tatlı su kefali ile aynalı sazanların hayatta kalabilmeleri için yemleme de yapıyor.

GÜNDE 2 TANKER SU TAKVİYESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Selim Sandallı, bögüne kadar göle 300 tontdan fazla su takviyesinde bulunduklarını söyledi. Sandallı, "Burada bulunan balıkların yaşamlarına devam etmesini istiyoruz. Yüksekten sulama yaparak suyun oksijenle birleşmesi ve balıklara ulaşmasını sağlıyoruz. Her 10 günde bir yem takviyesinde de bulunuyoruz. Bu mevsimde yağmayı gereken yağmurlar da gecikti. Yeterli yağış olana kadar bu süreç devam edecek" diye konuştu.

'BALIKLARDA HAREKETLİLİK GÖZLEMLİYORUZ'

Gölete her gün su takviyesi yaptıklarında balıklarda hareketlilik gözlemlediklerini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ziraat Mühendisi Mustafa Sert de "Yağışların olmaması ve havaların da kurak geçmesi nedeniyle göletteki su miktarı iyice düştü. 19181 yılında yapılan bir gölet olması nedeniyle kuraklık nedeniyle de ekonomik ömrünü tamamlamak üzere. Su tutma hacmi iyice düştü. Bu nedenle su takviyesi yapmayı uygun gördük. Her su takviyesi yaptığımızda balıklarda yoğun hareketlilik gözlemliyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!