Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kürtçe isimlere vize çıkmadı

HAKKARİ İl Genel Meclisi'nin tabelalardaki Türkçe köy isimlerinin Kürtçe olarak değiştirilmesi ve 'x', 'w' ve 'q' harflerini kullanılması kararı Hakkari Valiliği tarafından kabul edilmedi.

Kürtçe isimlere vize çıkmadı

 

İl Genel Meclisi 6 Haziran 2013'te toplanarak köylerin Kürtçe isimlerinin yeniden iade edilmesi için karar aldı. Alınan karar, onay için Hakkari Valiliği'ne gönderildi. Valilikte yapılan inceleme ardından meclisin böyle bir karar alma yetkisi bulunmadığı belirtilerek onay verilmeden iade edildi. Valilik tarafından iade edilen kararla ilgili gönderilen yazıda bu tür yerleşim yerlerinin isimlerinin değiştirilmesinin İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile olacağına dikkat çekildi.

Hakkari Valiliği'nin kararı onaylamamasına BDP'li İl Genel Meclis üyeleri Özçelik Yıldız ve Ahmet Korkmaz tepki gösterdi. Yıldız, sadece Kürtçe değil diğer dillerdeki isimlerin de iadesini istediklerini belirterek, şöyle dedi:

"Başbakan Erdoğan'ın Rize'deki Güneysu İlçesi'nin isminin de Potamya olmasını istiyoruz. Tabelalara Kürtçe isimler yazılması ve x,w ile q harflerini kullanıması için ısrarımız sürecek." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!