Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kurtarma tatbikatı nefes kesti

Karın yağmasıyla birlikte Uludağ'da kaybolanları daha rahat bulmak için NAK Arama Kurtarma ekipleri tatbikat yaptı. Karda yolunu kaybederek kayalıklara sığınıp burada şoka giren kadın ekipler tarafından kurtarıldı.

Kurtarma tatbikatı nefes kesti

Türkiye'nin kayak ve kış turizmi merkezlerinden olan Uludağ'da kar kalınlığı 85 santimetreye ulaşırken, karın keyfini çıkarmak için vatandaşlar Uludağ'a akın etti. Her yıl kaybolan vatandaşları bulmak için yoğun çaba gösteren NAK Arama Kurtarma ekipleri, bu yıl kaybolan vatandaşları GPS yardımı ile bulmak için bir tatbikat gerçekleştirdi. NAK Arama Kurtarma ekiplerine Uludağ'da kaybolan bir kadın olduğu ihbarı geldi. Teknik malzemelerini alarak Uludağ'a çıkan ekipler, daha sonra kadının don görüldüğü yer olan Milli Park bölgesine yakın alanlarda arama çalışmasına başladı. 10 kişilik ekip, geniş bir alana yayılarak kaybolan kadını aramaya başladı. Telsiz yardımı ile birbirleriyle irtibat kuran ekipler, kadının ayak izlerini takip etti. Yoğun kardan dolayı mahsur kalan ve kaybolan kadın kurtarma ekipleri tarafından bir kayanın dibinde şoka girmiş halde bulundu.

Kadının bulunduğu haberi telsizden anons edildi ve diğer arama kurtarma ekipleri de kadının bulunduğu yere geldi. Kadına ilk müdahaleyi kurtarma ekipleri yaparken, kayanın yanında bulunan şahsın vücut ısısının yükseltilmesi için kadın termal battaniyeye sarıldı. Kendinden geçen ve konuşamayan kadın daha sonra sedyeye alınarak dağdan aşağı indirildi. Milli park alanına indirilen kadın burada müşahede altında tutulurken, olay yerine sağlık ekiplerinin gelmesi beklendi.

Karın keyfini çıkarmak isteyen bazı vatandaşların kayak yaparken yada gezerken kaybolduğunu ifade eden NAK Arama Kurtarma Başkanı Fatih Işık, kaybolan vatandaşları en kısa sürede bulmak için bu yıl tatbikat yaptıklarını söyledi. Işık, "Kış sezonun başlamasıyla birlikte Uludağ'da yerli ve yabancı turist geliyor. Bursa'da gönüllü arama kurtarma ekipleri olarak vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Yazın diğer operasyonlara müdahale ettiğimiz gibi kışın da, kış şartlarına uygun çalışmalar yapıyoruz. Sezon açılıyor ve kaybolma vakaları yaşanabilir. Bunun öncesinde tedbirimizi almak istedik. Çünkü her yıl sık sık bu tür vakalarla karşılaşıyoruz. Bugün de kaybolan bir kadını bulmak için çalışma yaptık. GPS yardımı ile koordinat belirledik ve kaybolan kadına ulaştık. İlk müdahalesini sağlık birimi sorumlumuz müdahale etti. Hipotermiye girmek üzere olan kadını hipotermi battaniyesine sararak vücut ısısını yükselttik" dedi.

Uludağ'a gelen vatandaşlara tavsiyede bulunan Işık, kaybolma, boğulma, mahsur kalma gibi durumlarda vatandaşların NAK Arama Kurtarma'ya 0224 242 31 30 Dahili 15'ten ulaşabileceklerini söyledi.

Kurtarma tatbikatı nefes kesti Kurtarma tatbikatı nefes kesti Kurtarma tatbikatı nefes kesti Kurtarma tatbikatı nefes kesti Kurtarma tatbikatı nefes kesti
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!