Kurtarıcı da derman olmadı

BlackBerry'in geri dönüşünü temsil eden BlackBerry 10 işletim sistemi ve Z10 cep telefonu sektörde ciddi dalgalanma oluşturmadı.

Kurtarıcı da derman olmadı


Apple iPhone ve iOS işletim sistemine ya da Android işletim sistemli cihazlara alışmış olanlar hızlı bir değişim sürecine girmeyi istemediler. Aynı zamanda uygulamaların da BB 10 uyumlu hale gelmesi için zaman gerekiyordu. BlackBerry'nin en popüler olduğu dönemlerde farkını ortaya koyan QWERTY klavyeye sahip cihazları tekrar geri getirmek isteyen Q10 modeliyle ilgili beklentiler hayli yüksekti. Bu eski seçeneği özlemiş olan dokunmatik ekranlı cihaz sahipleri Q10′u görünce BlackBerry'e geri dönecek miydi?

BlackBerry'nin büyük umutlar bağladığı Q10 modeli ticari anlamda büyük hayal kırıklığı yarattı. WSJ raporuna göre beklentilerin çok altında kalan Q10 satışlarından sonra dibe vurdu ifadesi uygun görülüyor. ABD'deki satış kanallarından gelen raporlara göre büyük firmaların çoğu çok az satış gerçekleştirdi ve stoklarındaki Q10 modellerini iade etti. Talep anlamında neredeyse sıfır ilgi gören BlackBerry Q10′dan sonra bir kez daha firmanın geleceği sorgulanmaya başlandı.
BlackBerry'nin son raporlarına göre 2.7 milyon tane BB 10 içeren cihaz dağıtıldı (satılmadı). Verizon ve AT&T gibi operatörlerden satış rakamıyla ilgili bilgi yok. Her ne kadar teoride yeni bir akım ve farklılık adına QWERTY klavye eklemek fena bir fikir değilse de ufalan ekrandan ve geri kalan uygulama marketinden ötürü tercih edilmiyor olabilir.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!