Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kurbanlıklara sıkı denetim

Pazarlar ilçesinde her yıl kurban bayramı öncesi Perşembe günleri sığırçıkan mevkiinde kurulan hayvan pazarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce sıkı bir şekilde denetleniyor.

Kurbanlıklara sıkı denetim

Küçükbaş hayvan nakil beyannamesi, sağlık raporu ve büyükbaş hayvanlar için de pasaportu olmayan hayvanların giremediği kurban pazarına, bu sene kulak küpesi bulunmayan hiçbir hayvan alınmadı. Ayrıca pazara gelen hayvanlar görevli personel tarafından sağlık yönünden de inceleniyor. Sağlıksız hayvanların satışına engel olunuyor. Pazar bitişinden sonrada belediye ekiplerince Pazar temizlenerek dezenfekte ediliyor.
Kurban bayramı boyunca görevli veteriner hekimin nöbette olacağını bildiren yetkililer, vatandaşların kendilerine ait bahçelerinde kurbanlık hayvanlarını kesebileceğini cadde ve sokaklarda hayvan kesiminin yasak olduğunu belirttiler. Kesimden sonra yenmeyerek atılan sakatad ve diğer artıların gelişi güzel atılarak insan sağlığı açısından tehlike oluşturulmaması, bu atıkların gömülerek imha edilmesi gerektiği konusunda da uyarıda bulundular. Kestikleri kurbanlıklarında gördükleri anormal bir durumda görevli veteriner hekimlere etlerini iç organları ile birlikte muayene ettirebilecekleri belirtildi.
Kesilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kulak küpelerinin de muhtarlıklara veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne teslim edilmesi istenildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!