Kurban bıçağı "hediyelik eşya" oldu

Kurban kesiminin belirli merkezlerle sınırlandırılması, bıçağa olan talebi azaltmasına rağmen, Bursa'da üretilenler, Türkiye'de en çok aranan bıçak çeşitlerinin başında geliyor.

Kurban bıçağı ''hediyelik eşya'' oldu

Bursa Anadolu Ajansı'ndan Vedat Yücebaş'ın haberine göre, Kurban kesiminin belirli merkezlerle sınırlandırılması, bıçağa olan talebi azaltmasına rağmen, Bursa'da üretilenler, Türkiye'de en çok aranan bıçak çeşitlerinin başında geliyor.

Bıçak denilince akla gelen ilk kent olan Bursa'da 40 yılı aşkın süredir bu sektörde imalat yapan İsmail Güler, yaptığı açıklamada, eskiden herkesin evinde mutlaka bir kurban bıçağı bulunduğunu, günümüzde ise buna ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Kurban kesenlerin kendileri, kesemeyenlerin ise çağıracakları kasap için kurban bıçağı aldığını anlatan Güler, "Artık buna gerek kalmadı. Malum olduğu üzere kurbanlar belediyelerin belirlediği yerlerde kesiliyor. Mahalle arasında, bahçede kurban kesimi bitti. Hatta birçok kişi aldığı kurbanı evine bile getirmiyor" dedi.

"Eskiden Kurban Bayramı gelmeden çok önce hazırlıklar başlardı. İnsanlar önce alacakları kurbanın yerini ve yemini temin ederdi. Sonra kurban bıçağı alınır, varsa da olanlar bilenirdi. Kurban için gerekli diğer gereçler de edinilirdi" diyen Güler, o dönemde bıçakçıların da bu hazırlık ve heyecan doğrultusunda yoğun bir tempoda çalıştığını hatırlattı.

Güler, şöyle devam etti:

"Bundan 8-10 yıl öncesine kadar Ramazan Bayramı'nın hemen ardından kurban bıçağı siparişlerini yetiştirmek için gece gündüz çalışırdık. Türkiye'nin her köşesinden gelen siparişleri yetiştirmek için sabahladığımızı bile biliyorum. Ama artık işler değişti. Şimdi toplu talep almıyoruz. Perakende satış merkezlerimiz için sınırlı sayıda üretiyoruz. Birçok kişi Bursa'da üretilen kurban bıçağını yakınlarına hediye olarak alıyor. Hatta bu bıçakların üzerine hediye edilen kişinin ismini bile yazdıranlar var."

-Bursa BIÇAĞI HALA LİDER-

İsmail Güler, azalan talebe rağmen Bursa bıçağının Türkiye'de en fazla aranan bıçak olduğunu belirtti.

"Her genç kızın çeyizinde mutlaka Bursa bıçağı vardır" diyen Güler, Bursalı bıçakçıların da bu gerçek doğrultusunda kendilerini yenilemeye yöneldiğini belirtti.

Güler, Bursa Büyükşehir Belediyesinin bu yıl "Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması" düzenlediğini anımsatarak, "Bu bıçağın üretiminde farklı aşamalar vardır. Çeliğin sulanmasından, dövülmesine kadar zahmetli bir süreç vardır. Şimdi buna tasarımı da ekledik. Bursa bıçağı son zamanlarda hem kalite, hem keskinlik hem de tasarım olarak ciddi anlamda ön plana çıkmaya başladı" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!