Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kumyakalı kadınlar pansiyonculuğa el attı

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Kumyaka köyünde 1980'lere kadar devam eden pansiyonculuğun yeniden canlandırılması için KOSGEB desteğiyle kadınlara girişimcilik eğitimi verilecek.

Kumyakalı kadınlar pansiyonculuğa el attı

Kumyaka Köyü Kadınları Dayanışma Derneği ile kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı arasında kadın girişimci sayısının artırılmasını öngören protokol imzalandı. KOSGEB Bursa İşletme Geliştirme Müdürü Ahmet Akdağ, kursu başarıyla bitiren 30 kadına iş kurmaları için 27 bin TL hibe, 70 bin TL geri ödemeli kredi verileceğini açıkladı.
Bugüne kadar bir çok belediye, üniversite ve işadamlarıyla çalıştıklarını, ancak ilk defa köye özel bir proje yaptıklarını anlatan Akdağ, "Kumyaka'daki köy evleri çok odalı ve birçoğu da boş. Ev pansiyonculuğunu bu proje ile geliştirmek istiyoruz. Pansiyon işletmeciliğinin ne olduğunu, neler yapılması gerektiğini anlatacağız. 30 girişimci adayı 18 Nisan-18 Mayıs tarihleri arasında 60 saatlik bir programa tabi tutulacak. Girişimcilerin projeleri kabul edilirse kuruluş, makine teçhizat ve genel giderler için kendilerine 27 bin TL'ye kadar hibe verilecek. İstenirse kendilerine 70 bin TL'ye kadar da kredi verilebilecek" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!