Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

KÜLTÜR OKULLARI'NDAN SBS TAVSİYELERİ

Özel Bursa Kültür Okulları Okul Müdürlerinden Seda Fidancıoğlu, SBS heyecanı yaşayan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Sınav yaklaştıkça öğrencilerin heyecanının arttığını söyleyen Fidancıoğlu, öğrencilerin bu stresi yenmesi için rehber öğretmenlerin tavsiyelerine uymaları gerektiğinin altını çizdi.

KÜLTÜR OKULLARI'NDAN SBS TAVSİYELERİ

Fidancıoğlu şöyle konuştu: "Öğrencinin kendine güvenmesi, olumlu ve motive edici iç konuşmalarla kendini olumsuz düşüncelerden uzak tutması, kaygıyla ilgili sorunları ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte nefes egzersizleri de rahatlamayı sağlayacak ve kaygıyı düşürecektir. Sınava sayılı günler kala, bazı konularla ilgili tekrar yapmaya ihtiyaç varsa, bu çalışmada ayrıntılara girilmeden sadece temel kavramlar üzerinde durulmalıdır. Sınavdan önceki bir haftalık süreçte, günde 8-9 saat uykunun yanında özellikle son birkaç gün yatış ve kalkış saatlerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir. Sınava girilecek okulun ve sınav salonunun, sınavdan bir veya birkaç gün önce görülmüş olması çok önemlidir. Böylece öğrenci, sınava nasıl bir ortamda gireceğini bilerek kendini buna hazırlamış olur. Sınava girerken yanımızda bulundurmamız gereken belge ve malzemeler de sınavdan bir gün önce, akşamdan hazırlanmış olmalıdır."

SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE İYİCE DİNLENİN!
Sınavdan önceki birkaç gün, öğrencinin çok gürültülü ortamlardan uzak durması, yorucu ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmasının öğrencinin sınav sabahı daha dinç ve hazır hissetmesini sağlayacağını belirten Fidancıoğlu, özellikle sınavdan bir gün öncesini dinlenerek geçirmenin ve yediklerine dikkat ederek ağır yiyeceklerden uzak durmanın kötü bir sürprizle karşılaşılmasının önüne geçeceğini kaydetti.

Fidancıoğlu; "Unutmayalım ki, SBS'de ve bu tür sınavlarda karşımıza çıkacak sorular, kişiliğimizi değil; derslerle ilgili bilgimizi ölçmektedir. Bu açıdan bu sınavlar, birer "ölüm-kalım savaşı" değil, sadece öğrendiklerimizi değerlendireceğimiz ve emeklerimizin karşılığını alacağımız ortamlardır. Bu sınavlarda performansımızı artıracak olan en önemli şey, yeterince çalıştığımızı hatırdan çıkarmadan kendimize güvenmemizdir. Deneme sınavlarındaki veya geçmişteki başarısızlıkları da akla getirmemek, hep en olumlu sonuca odaklanmak gerekir" şeklinde konuştu.

SINAVDA YAPILMASI GEREKENLER
Öğrencilerin sınavda saat bulundurmalarının zamanın kontrol edilmesi açısından kolaylık sağlayacağını kaydeden Fidancıoğlu, sınava başlarken her şeyden önce hemen kitapçık türünün (A-B) işaretlenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Öğrencilere "Sınavda karşınıza çıkan soruları, kendi fikirlerinize göre yorumlamaktan kaçınmalı, soruyu hazırlamış olan ya da o metni yazan kişinin ne demek istediğine odaklanmalısınız" uyarısında bulunan Kültür Okulları Okul Müdürü Seda Fidancıoğlu, soruların ve tüm seçeneklerin dikkatle ve sonuna kadar okunmadan geçilmemesi gerektiğini vurguladı. Fidancıoğlu, sorularda geçen koyu renkteki veya altı çizili sözcüklere, soruların son sözcüklerindeki olumlu veya olumsuz ifadelere dikkat etmenin, basit hataların önüne geçeceğini söyledi.

Seda Fidancıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Anne baba olarak bu süreçte velilere düşen en önemli görev, bu sınavların sonucu ne olursa olsun çocuğumuza olan sevgimizin ve güvenimizin değişmeyeceğini onlara hissettirmek, hatta bunu açıkça söylemekten kaçınmamaktır. Çocuğumuzla, onun elinden geleni yaptığına inandığımızı ve her zaman yanında olacağımızı hissettirecek konuşmalar yapmalıyız. Unutmayalım ki, çocuklarımızın sınav kaygısını azaltacak, onları rahatlatacak en önemli unsurlardan biri, anne babanın sevgisi ve desteğidir. Şunu unutmamak gerekir: SBS bir son değil, bir başlangıçtır. Geleceğe dair hedeflerimize ulaşmak için yararlanacağımız bir araçtır. Hedeflerimizi gerçekleştirmek adına atacağımız önemli bir adımdır. SBS, yoğun çalışmalarımızın ve emeklerimizin bir ödülüdür. Bu ödülü fazlasıyla hak ettiniz ve alacaksınız; çünkü buna hazırsınız." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!