Kulislerde bakan yardımcılığı için adı geçen isimler

İşte Ankara kulislerinde adı Bakan Yardımcılığ'na geçen 7 kişi..

Kulislerde bakan yardımcılığı için adı geçen isimler

Hükümetin güvenoyu alması ve TBMM'nin kapanmasından sonra gözler 21 icracı bakanlığa yapılacak bakan yardımcılığı atamalarına çevrildi.

Bakanlar tarafından önerilecek ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı ile atanacak bakan yardımcıları için isimler konuşulmaya başladı. Önümüzdeki günlerde bakanların önereceği 3'er isim Başbakan Erdoğan'a sunulacak. Bu 3 isimden biri bakan yardımcısı olarak atanacak.

ANKARA KULİSLERİNDE KONUŞULAN 7 BAKAN YARDIMCISI
Bazı bakanlıklara atanacak bakan yardımcılığı için Ankarakulislerinde bazı isimler konuşulmaya başladı. Kulislerinde konuşulanlara göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yardımcılığına Danışmanı Ali Sarıkaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yardımcılığına eski milletvekili ve MÜSİAD Başkanı Ali Bayramoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in yardımcılığına eski Milletvekili Abdurrahman Kurt, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yardımcılığına eski Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu'nun yardımcılığına Özel Kalem Müdürü Cihan Pektaş, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yardımcılığına TOBB Sanayi Konseyi Üyesi Mehmet Doğanlar, Kültür ve Turizm BakanıErtuğrul Günay'ın yardımcılığına ise Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'nin getirilmesi planlanıyor.

Başbakan Erdoğan, ilk defa bu dönem görev yapacak bakan yardımcılarını "siyasi müsteşarlık" olarak tanımladı. Bakanı temsil edecek bakan yardımcıları, vatandaş, milletvekili ve TBMM ile bakanlık arasındaki ilişkilerin koordinasyonunu sağlayacak.

'İCRA KURULU' GİBİ
4 yıl görev yapacak bakan yardımcılarının görevi seçimle birlikte otomatik olarak son bulacak. Bakan, bakan yardımcısı ve müsteşar, bakanlıkların "icra kurulu" gibi çalışacak. Dışarıdan atanacak bakan yardımcıları, eski milletvekili, eski bürokrat veya özel sektörde görev yapan biri olabilecek. Bu kişilerin üniversite mezunu olma zorunluluğu da bulunmayacak. 9 bin 750 lira maaş alacak bakan yardımcılarının imza yetkisi olacak ancak aldığı kararların siyasi sorumluluğunu bakan taşıyacak. Bakan yardımcıları cezai sorumluluk açısından devlet memurlarına uygulanan kurallara tabi olacaklar. Bakan yardımcılığı için bu dönem listeye giremeyen çok sayıda milletvekili Ankara'da kulis yapıyor. Ataması yapılacak 21 bakan yardımcısının büyük bölümünün eski milletvekillerinin oluşması bekleniyor.Özellikle eski milletvekillerinden emeklilik hakkını kazanamayan genç isimlerin bakan yardımcısı koltuğu için şanslı olduğu ifade ediliyor.

ÖZEL SELTÖR SICAK BAKMIYOR
Başbakan Erdoğan'ın dışarıdan atama yapılabileceğine yönelik açıklamasına karşın, özel sektörde üst düzeyde görev yapan yöneticilerin bakan yardımcılığına sıcak bakmayacağı tahmin ediliyor. Bakan yardımcılarınınmaaşının özel sektördeki yönetici maaşının çok altında olması, siyasi bir kişilik kazanması nedeniyle özel sektörden yöneticilerin sıcak bakmayacağı ifade ediliyor.
EN SON HABER

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!