Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kriminal polis 43 bin olayı aydınlattı

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi, geçen yıl 752 bin belge ve 53 bin silahı inceleyerek 43 bin olayı aydınlattı

Kriminal polis 43 bin olayı aydınlattı

Ankara'da 24 Şubat 1942'de Alman Büyükelçisi Von Popen'e suikast girişimi sırasında ele geçirilen silahın silinmiş seri numarasını, hidroklorik asit uygulanarak görünür hale getiren Türk polisi, o günden beri en yeni teknolojilerle çalısıp en ufak delilleri değerlendirerek, sayısız olayı aydınlattı.

Polisin olay yerinden topladığı deliller, 10 ildeki kriminal polis labaratuvarlarında değerlendiriliyor. Bu laboratuvarların Balistik İnceleme Şubesinde ateşli ve atesşsiz silahlarla ateşli silahlara ait fişek, kovan ve merme çekirdekleri inceleniyor.

Ses, Görüntü ve Data İnceleme Şubesinde, ses kayıtları üzerindeki her türlü değişiklik tespit edilebiliyor. Polis ses analizleriyle konuşmacının kişisel özelliklerini de ortaya koyabiliyor.

Yeni kurulan Felaket Kurbanlarının Kimliklendirme Birimi ise tanınamaz haldeki cesetlerin kime ait olduğunu tespit ediyor. Bu yolla kurbanların tek bir saç telinden yola çıkılıp kimlikleri belirlenebilliyor.

43 bin olay aydınlatıldı

Kriminal polis, geçen yıl yaklaşık 62 bin ekspertiz raporu hazırladı ve 43 bin olayı aydınlattı. Bunun için 53 bin 699 silah, 93 bin 919 kovan, 14 bin 262 mermi çekirdeği, 285 bin 686 fişekle 22 bin 717 ateşsiz silah incelendi.

Polis, 752 bin 448 belgeyi inceleyip, üzerinde tahrifat olup olmadığını tespit etti.

Adli Antropoloji Laboratuvarında yıllardır aranan 25 çocukla 5 yetişkinin yüzü yaşlandırıldı. Bu çalışmalar, diğer kayıplar için umut ışığı oldu.

Balistika faili meçhul bırakmıyor

Balistik incelemelerde polisin en büyük yardımcısı TÜBİTAK tarafından geliştirilen, silahın kovan ve çekirdek üzerinde bıraktığı izlerin 3 boyutlu incelenmesini sağlayan Balistika adlı sistem. Balistik uzmanları, merminin hangi sılahtan çıktığını, hangi silahın suçta kullanıldığını tespit edebiliyor. Ancak bu inceleme, zamanla artan delil miktarı yüzünden gittikçe zorlaşıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Balistika sistemi, silahlardan alınan kovan ve çekirdekleri arşivde bulunan ve silahı tespit edilemeyen olaylardan toplanmış bilgilerle karşılaştırıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!