Kraliçe'nin büyük sırrı

İngiltere'de üzerinden 30 yıl geçen resmi belgelerin kamuoyu ile paylaşılmasıyla ortaya çıkan Kraliçe 2. Elizabeth'in sırrı duyanları şaşırttı.

Kraliçe'nin büyük sırrı

İngiltere'de yasa gereği 30 yılını dolduran devlet sırları ve gizli belgeler kamuoyuna açıklanıyor. Bu bağlamda 1983 yılına ait belgeler açıklandı. Bu belgeler arasında bulunan Kraliçe 2. Elizabeth'in bir sırrı ise herkesi şaşkınlığa uğrattı.


Meğer İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth olası bir 3. Dünya Savaşı için konuşmasını hazırlamış bile. Elizabeth bir nükleer savaş çıkması halinde İngiliz halkını dua etmeye ve birlik içinde metin olmaya çağıracakmış. 

Türkiye'de de bir gün uygulanması temenni edilen 30 sene sonra resmi belgelerin açıklanması geleneği İngiltere'de her sene çok ilginç bilgileri gün yüzüne çıkarıyor. Kraliçe 2. Elizabeth'in 3. Dünya Savaşı çıkması senaryosu dahilinde yapacağı farazi konuşmada "cesur ülkemize yöneliki tehdidin tarihte görülmemiş derecede büyük olduğu" sözlerine yer veriliyor.

1983 yılında hazırlanan konuşmada Kraliçe 1939 yılında 2. Dünya Savaşı'nın başladığı yıllarda kız kardeşiyle birlikte oyun oynarken babası 6. George tarafından yapılan savaş konuşmasını dinlerken hissettiği hüzün ve gururu asla unutamadığını anlatacak ve böyle bir görevi bir gün kendisinin de yerine getirmek zorunda kalacağını hiç düşünmediğini dile getirecekti.

Kraliçe, bir nükleer savaş çıkması olasığında yayınlanması tasarlanan konuşmasında "Bizi bekleyen dehşet ne olursa olsun, bu keder verici yüzyılda, iki kez özgürlüğümüzü korumamıza yardımcı olan niteliklerimiz, bir defa daha, bize kuvvet verecektir." diyecekti.

Söz konusu konuşmanın 1983'ün ilkbaharında, birçok olası senaryoyu içeren savaş oyunları tatbikatının bir parçası olarak hazırlandığı kaydediliyor.

BBC Türkçe Servisinin derlediği bilgilere göre bugün yayımlanan arşiv belgelerinde ortaya çıkan diğer bazı bilgiler de şöyle:

Margaret Thatcher (o dönemde 21 yaşında olan, şimdiki Dışişleri Bakanı) William Hague'e Hazine bünyesinde danışmanlık görevi verilmesini engelledi. Thatcher, Hague'in atanmasının bir "yurtturmaca" ve "utanç verici bir durum" olacağını söyledi.
Dönemin başbakanı Thatcher, madencilerin greve gitmesi durumunda ülke içinde kömür sevkiyatının yapılması için ordunun görevlendirilmesini istedi.

İngiltere, Falkland Adaları savaşı sırasında Arjantinli pilotların gözlerini kamaştırmak için bir lazer silahı kullandı.

Hükümette önde gelen bir yetkili 1982 yılındaki Çin gezisinden önce Başbakan Thatcher'ın Londra Hayvanat Bahçesi için doğurgan bir dişi panda aramasını önerdi.

Söz konusu savaş oyunları tatbikatı, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sovyetler Birliğini "şer imparatorluğu" olarak kınaması, uzayda "Yıldız Savaşları" adı altında bir balistik füze kalkanı oluşturması planları ve İngiltere dahil Avrupa topraklarına Amerikan nükleer füzeleri 'Cruise'ları yerleştirmesi, Moskova'da büyük bir öfke ve alarm havası yaratmıştı.

Sovyetler Birliği'nin, kendi hava sahasına giren Güney Kore'ye ait bir yolcu uçağını düşürmesi ve bu olayda 269 kişinin ölmesi, uluslararası gerilimi büsbütün artırmıştı.

O sırada düzenlenen Able Archer adlı NATO tatbikatı, bunun gerçek bir saldırı olduğuna inanan Sovyet yönetimiyle Batı bloğu arasında neredeyse gerçek bir çatışma ortamı yaratmıştı.

Kaynak: Rota Haber

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014