Kraliçe'nin büyük sırrı

İngiltere'de üzerinden 30 yıl geçen resmi belgelerin kamuoyu ile paylaşılmasıyla ortaya çıkan Kraliçe 2. Elizabeth'in sırrı duyanları şaşırttı.

Kraliçe'nin büyük sırrı

İngiltere'de yasa gereği 30 yılını dolduran devlet sırları ve gizli belgeler kamuoyuna açıklanıyor. Bu bağlamda 1983 yılına ait belgeler açıklandı. Bu belgeler arasında bulunan Kraliçe 2. Elizabeth'in bir sırrı ise herkesi şaşkınlığa uğrattı.


Meğer İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth olası bir 3. Dünya Savaşı için konuşmasını hazırlamış bile. Elizabeth bir nükleer savaş çıkması halinde İngiliz halkını dua etmeye ve birlik içinde metin olmaya çağıracakmış. 

Türkiye'de de bir gün uygulanması temenni edilen 30 sene sonra resmi belgelerin açıklanması geleneği İngiltere'de her sene çok ilginç bilgileri gün yüzüne çıkarıyor. Kraliçe 2. Elizabeth'in 3. Dünya Savaşı çıkması senaryosu dahilinde yapacağı farazi konuşmada "cesur ülkemize yöneliki tehdidin tarihte görülmemiş derecede büyük olduğu" sözlerine yer veriliyor.

1983 yılında hazırlanan konuşmada Kraliçe 1939 yılında 2. Dünya Savaşı'nın başladığı yıllarda kız kardeşiyle birlikte oyun oynarken babası 6. George tarafından yapılan savaş konuşmasını dinlerken hissettiği hüzün ve gururu asla unutamadığını anlatacak ve böyle bir görevi bir gün kendisinin de yerine getirmek zorunda kalacağını hiç düşünmediğini dile getirecekti.

Kraliçe, bir nükleer savaş çıkması olasığında yayınlanması tasarlanan konuşmasında "Bizi bekleyen dehşet ne olursa olsun, bu keder verici yüzyılda, iki kez özgürlüğümüzü korumamıza yardımcı olan niteliklerimiz, bir defa daha, bize kuvvet verecektir." diyecekti.

Söz konusu konuşmanın 1983'ün ilkbaharında, birçok olası senaryoyu içeren savaş oyunları tatbikatının bir parçası olarak hazırlandığı kaydediliyor.

BBC Türkçe Servisinin derlediği bilgilere göre bugün yayımlanan arşiv belgelerinde ortaya çıkan diğer bazı bilgiler de şöyle:

Margaret Thatcher (o dönemde 21 yaşında olan, şimdiki Dışişleri Bakanı) William Hague'e Hazine bünyesinde danışmanlık görevi verilmesini engelledi. Thatcher, Hague'in atanmasının bir "yurtturmaca" ve "utanç verici bir durum" olacağını söyledi.
Dönemin başbakanı Thatcher, madencilerin greve gitmesi durumunda ülke içinde kömür sevkiyatının yapılması için ordunun görevlendirilmesini istedi.

İngiltere, Falkland Adaları savaşı sırasında Arjantinli pilotların gözlerini kamaştırmak için bir lazer silahı kullandı.

Hükümette önde gelen bir yetkili 1982 yılındaki Çin gezisinden önce Başbakan Thatcher'ın Londra Hayvanat Bahçesi için doğurgan bir dişi panda aramasını önerdi.

Söz konusu savaş oyunları tatbikatı, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sovyetler Birliğini "şer imparatorluğu" olarak kınaması, uzayda "Yıldız Savaşları" adı altında bir balistik füze kalkanı oluşturması planları ve İngiltere dahil Avrupa topraklarına Amerikan nükleer füzeleri 'Cruise'ları yerleştirmesi, Moskova'da büyük bir öfke ve alarm havası yaratmıştı.

Sovyetler Birliği'nin, kendi hava sahasına giren Güney Kore'ye ait bir yolcu uçağını düşürmesi ve bu olayda 269 kişinin ölmesi, uluslararası gerilimi büsbütün artırmıştı.

O sırada düzenlenen Able Archer adlı NATO tatbikatı, bunun gerçek bir saldırı olduğuna inanan Sovyet yönetimiyle Batı bloğu arasında neredeyse gerçek bir çatışma ortamı yaratmıştı.

Kaynak: Rota Haber

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Zengin Kız Fakir Oğlan 90. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 7. bölüm fragmanı izle Beni Böyle Sev 64. bölüm fragmanı izle, 08 Eylül 2014 Pazartesi Kocamın Ailesi 8. bölüm fragmanı izle Anasının Oğlu 3. bölüm full izle, 22 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 7. bölüm full izle, 22 Ağustos 2014 Diğer Yarım 10. bölüm full izle, 22 Ağustos 2014 Benim Adım Gültepe 1. bölüm fragmanı izle Küçük Kıyamet 55. bölüm full izle, 21 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 7. bölüm full izle, 21 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 89. bölüm full izle, 21 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 7. bölüm fragmanı izle Medcezir 2. sezon fragmanı izle Güzel Köylü 9. bölüm full izle, 20 Ağustos 2014 Ulan İstanbul 10. bölüm fragmanı izle Anasının Oğlu 3. bölüm fragmanı izle Küçük Kıyamet 55. bölüm fragmanı izle Ruhumun Aynası 7. bölüm full izle, 19 Ağustos 2014 Güllerin Savaşı 6. bölüm full izle, 19 Ağustos 2014 Diğer Yarım 10. bölüm fragmanı izle