Kraliçe'nin büyük sırrı

İngiltere'de üzerinden 30 yıl geçen resmi belgelerin kamuoyu ile paylaşılmasıyla ortaya çıkan Kraliçe 2. Elizabeth'in sırrı duyanları şaşırttı.

Kraliçe'nin büyük sırrı

İngiltere'de yasa gereği 30 yılını dolduran devlet sırları ve gizli belgeler kamuoyuna açıklanıyor. Bu bağlamda 1983 yılına ait belgeler açıklandı. Bu belgeler arasında bulunan Kraliçe 2. Elizabeth'in bir sırrı ise herkesi şaşkınlığa uğrattı.


Meğer İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth olası bir 3. Dünya Savaşı için konuşmasını hazırlamış bile. Elizabeth bir nükleer savaş çıkması halinde İngiliz halkını dua etmeye ve birlik içinde metin olmaya çağıracakmış. 

Türkiye'de de bir gün uygulanması temenni edilen 30 sene sonra resmi belgelerin açıklanması geleneği İngiltere'de her sene çok ilginç bilgileri gün yüzüne çıkarıyor. Kraliçe 2. Elizabeth'in 3. Dünya Savaşı çıkması senaryosu dahilinde yapacağı farazi konuşmada "cesur ülkemize yöneliki tehdidin tarihte görülmemiş derecede büyük olduğu" sözlerine yer veriliyor.

1983 yılında hazırlanan konuşmada Kraliçe 1939 yılında 2. Dünya Savaşı'nın başladığı yıllarda kız kardeşiyle birlikte oyun oynarken babası 6. George tarafından yapılan savaş konuşmasını dinlerken hissettiği hüzün ve gururu asla unutamadığını anlatacak ve böyle bir görevi bir gün kendisinin de yerine getirmek zorunda kalacağını hiç düşünmediğini dile getirecekti.

Kraliçe, bir nükleer savaş çıkması olasığında yayınlanması tasarlanan konuşmasında "Bizi bekleyen dehşet ne olursa olsun, bu keder verici yüzyılda, iki kez özgürlüğümüzü korumamıza yardımcı olan niteliklerimiz, bir defa daha, bize kuvvet verecektir." diyecekti.

Söz konusu konuşmanın 1983'ün ilkbaharında, birçok olası senaryoyu içeren savaş oyunları tatbikatının bir parçası olarak hazırlandığı kaydediliyor.

BBC Türkçe Servisinin derlediği bilgilere göre bugün yayımlanan arşiv belgelerinde ortaya çıkan diğer bazı bilgiler de şöyle:

Margaret Thatcher (o dönemde 21 yaşında olan, şimdiki Dışişleri Bakanı) William Hague'e Hazine bünyesinde danışmanlık görevi verilmesini engelledi. Thatcher, Hague'in atanmasının bir "yurtturmaca" ve "utanç verici bir durum" olacağını söyledi.
Dönemin başbakanı Thatcher, madencilerin greve gitmesi durumunda ülke içinde kömür sevkiyatının yapılması için ordunun görevlendirilmesini istedi.

İngiltere, Falkland Adaları savaşı sırasında Arjantinli pilotların gözlerini kamaştırmak için bir lazer silahı kullandı.

Hükümette önde gelen bir yetkili 1982 yılındaki Çin gezisinden önce Başbakan Thatcher'ın Londra Hayvanat Bahçesi için doğurgan bir dişi panda aramasını önerdi.

Söz konusu savaş oyunları tatbikatı, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sovyetler Birliğini "şer imparatorluğu" olarak kınaması, uzayda "Yıldız Savaşları" adı altında bir balistik füze kalkanı oluşturması planları ve İngiltere dahil Avrupa topraklarına Amerikan nükleer füzeleri 'Cruise'ları yerleştirmesi, Moskova'da büyük bir öfke ve alarm havası yaratmıştı.

Sovyetler Birliği'nin, kendi hava sahasına giren Güney Kore'ye ait bir yolcu uçağını düşürmesi ve bu olayda 269 kişinin ölmesi, uluslararası gerilimi büsbütün artırmıştı.

O sırada düzenlenen Able Archer adlı NATO tatbikatı, bunun gerçek bir saldırı olduğuna inanan Sovyet yönetimiyle Batı bloğu arasında neredeyse gerçek bir çatışma ortamı yaratmıştı.

Kaynak: Rota Haber

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Çalıkuşu 27. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yeni dizi Paşa Gönlüm 1. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm full izle, Yasak son bölüm izle 18 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm full izle, Yalan Dünya son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm full izle, Böyle Bitmesin son bölüm seyret, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm full izle, Karagül son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm fragmanı ve özeti izle
Dila Hanım 61. bölüm full izle, Dila Hanım son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Dila Hanım 61. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi 67. bölüm full izle, Huzur Sokağı son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi bitiyor mu? Huzur Sokağı final mi yapıyor? 18 Nisan 2014
Medcezir 31. bölüm full izle, Medcezir son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Medcezir 31. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 132 Bölüm - Ölüm karşınızda titreyecek Sultanım
Selim'e itaat - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Sultan Süleyman'ın yüreğini dağlayan haber - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Güneşi Beklerken 41. bölüm 2. fragmanı izle 20 Nisan 2014