Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Kovid-19 pandemisinin sona erme süresi iki faktöre bağlı'

George Mason Üniversitesi Sistemsel Biyoloji Okulu'ndan Profesör Ancha Baranova, yeni koronavirüs pandemisinin sona erme süresinin iki faktöre bağlı olduğunu belirtti.

'Kovid-19 pandemisinin sona erme süresi iki faktöre bağlı'

Koronavirüs her geçen gün giderek daha fazla can almaya devam ederken tüm dünya, bu salgının daha ne kadar süreceğini merak ediyor. Biyolog Baranova'ya göre salgının sona erme süresini etkileyecek faktörlerden biri virüsün evrim süreci.

Virüsün yeni taşıyıcıya geçtiğinde zayıfladığının bilindiğini kaydeden Baranova, "Virüs, insandan insana geçtiğinde mutasyona uğruyor ve zayıflıyor. Virüs, insan üzerinde varlığını sürdürebilmek için eş evrim geçiriyor. Bu virüs, şu an bize adapte oluyor. Bunun ne kadar süreceği bilinmiyor" dedi.

Baranova, ikinci faktörün insanların virüse karşı bağışıklık kazanma süreci, yani doğal aşılama süreci olduğunu kaydetti.

Baranova, "Koronavirüs nüfusun yaklaşık yüzde 70'inde hastalığa yol açtığında, halk arasında virüsü yenmek için gereken antikorlara sahip insanlar ortaya çıkacak. Bu durumda, bulaşma artık o kadar kitlesel olmayacak ve herkesin bağışıklığı olacak" ifadelerini kullandı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!