Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kosova-Sırbistan sınırı alev alev

Kosova'da Sırpların ülkenin kuzeyindeki bir sınır kapısını ateşe vermesinin ardından NATO'ya bağlı Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı Ehrad Bühler, bölgede savaştan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan etti.

Kosova-Sırbistan sınırı alev alev

Gelişmelerle ilgili Kosova televizyonuna telefon aracılığıyla açıklamada bulunan Bühler, 1 numaralı sınır kapısında meydana gelen terör saldırıları nedeniyle üzüntüsünü dile getirirken, KFOR'un bu saatten itibaren en küçük olaylara dahi göz yummayacağını ve hemen harekete geçeceğini bildirdi.

Bölgede tansiyon, Kosova polisinin Pazartesi gecesi düzenlediği operasyonla, Sırbistan'dan ithal edilen ürünlere kısıtlama getirmek için 1 ve 31 no'lu sınır kapılarını ele geçirmesinin ardından yükselmişti. Kosova hükümeti, Belgrad'ın Kosova'dan ihracata yasak getirmesine misilleme olarak Sırbistan'dan ithalata yasak getirmişti.

Kosova polisinin önceki gün bölgedeki Sırplarla girdiği çatışmada, Kosvalı bir polis memuru başından vurularak öldürülmüş, dün akşam da silahlı Sırplar Yarinye'deki 1 no'lu sınır kapısını ateşe vermiş ve KFOR güçlerine ateş açmıştı.

TAÇİ, OLAYLARDAN BELGRAD'I SORUMLU TUTTU

KFOR Komutanı Bühler, olaylarla ilgili olarak Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'le de konuştuğunu ve olaylardan Sırbistan'ın uzak durması talebinde bulunduğunu da söyledi.

Generel Bühler, BM'nin 1244 kararı gereğince Kosova sınırlarını korumak ve çatışmaları engellemek hakına sahip olduğunu vurgularken, "Sırp liderleriyle konuştuğum halde barikatları çekmek istemiyorlar, terör saldırılarında bulunuyorlar, hatta KFOR helikopterlerine bugün ateş açtılar. Buna müsaade etmeyeceğim. Bu gece saat 00.00'da Kosova'nın kuzeyinde olağanüstü hal ilan ettim. Mitroviça'yı ikiye bölen köprü sat 00.00'dan sonra ulaşıma kapanacak, yarından itibaren tüm yollardan barikatları kaldıracağız" dedi.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi dün gece yaptığı açıklamada, sınır kapısının ateşe verilmesinden Belgrad'ı sorumlu tuttu. Taçi, "Belgrad 1 ve 31 no'lu gümrük kapılarının Kosova kontrolü altına geçmesini hazmedemedi ve kuzeydeki aşırı milliyetçi Sırp gruplara sınır kapılarının ateşe verilmesi için emir verdi. Bu terör saldırısıyla Belgrad gerçek yüzünü gösterdi" dedi.

Taçi ayrıca, Kosova halkından sakin olmalarını ve Kosova kurumlarıyla, KFOR güçlerine güvenmelerini istedi.

TADİÇ'TEN KINAMA

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç de Yarinye geçiş noktasında yaşanan şiddet olaylarını kınadı.

Sırbistan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, olaylara derhal son verilmesini isteyen Tadiç, şiddeti üreten holiganların ve vatandaşların Sırbistan devletini savunmadıklarını ifade etti.

KOSOVALI SIRPLAR KOSOVA'YI BAĞIMSIZ OLARAK TANIMIYOR

1999 yılındaki NATO müdahalesi sonrası BM denetimi altına giren Kosova 17 Şubat 2008 tarihinde Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlık ilanının ardından Kosova'nın kuzeyinde yer alan Mitroviça'da 60 binin üzerinde Sırp, Kosova'yı bağımsız olarak tanımadıklarını açıklamışlardı. Kosova'nın en sorunlu bölgesi olan Mitroviça'nın kuzeyinde 17 Mart 2004 yılında çıkan çatışmalarda 3 Arnavut çocuğunun ölmesinin ardından Kosova'nın tüm bölgelerinde Sırplara ait evler ve kiliseler yakılmıştı.

Yaşanan son gerilim, AB'nin girişimleri sonucu geçtiğimiz aydan itibaren Priştine ile Belgrad arasında başlatılan diplomatik temasları da riske attı.
HÜRRİYET

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!