Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Koroner arter hastalığı nedir? (ÖZEL HABER)

Koroner arter hastalığı, kalbi besleyen damarlar olan koroner arterlerin duvarında kolesterol içerikli yağlı plakların birikerek yıllar içinde damarı tıkaması sonucu oluşmakta. Özel Anadolu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Gültekin Saday, "Koroner arter hastalığı, dünyada ve ülkemizde öldürücü etkisi bulunan hastalıktır. Bu hastalık yaşamı tehdit etmektedir. Ülkemizde ölüm sebeplerinde birinci sırada gelmektedir. Koroner arter hastalığının korunması ve bu hastalık için ciddi bir plan içerisinde olmamız gerekiyor. Koroner arter, daha çok orta yaşlı insanlarda görülüyordu. Ama günümüzde 30 yaş civarına kadar inmiş bir hastalıktır. Ailesinde koroner arter hastalığı hikâyesi olan herkesin, erkeklerde 30 yaşını kadınlarda ise 40 yaşı geçtikten sonra check up yaptırmalarını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

Koroner arter hastalığı nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Koroner arter kalbin kendisini besleyen damarlara verilen isimdir.

Koroner arter hastalığı, bu damarların kendisinde meydana gelen tıkanıklıklarla ortaya çıkan hastalıktır.

Özel Anadolu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Gültekin Saday, "Koroner arter hastalığı, dünyada ve ülkemizde öldürücü etkisi bulunan hastalıktır. Bu hastalık yaşamı tehdit etmektedir. Ülkemizde ölüm sebeplerinde birinci sırada gelmektedir. Koroner arter hastalığının korunması ve bu hastalık için ciddi bir plan içerisinde olmamız gerekiyor. Koroner arter, daha çok orta yaşlı insanlarda görülüyordu. Ama günümüzde 30 yaş civarına kadar inmiş bir hastalıktır. Ailesinde koroner arter hastalığı hikâyesi olan herkesin, erkeklerde 30 yaşını kadınlarda ise 40 yaşı geçtikten sonra check up yaptırmalarını öneriyoruz" dedi.

"HASTALIK SİNSİ BİR ŞEKİLDE İLERLİYOR"

"Bu hastalıkta en önemli olan şey, koruyucu tedaviye dikkat etmemiz gerektiğidir" diyen Op. Dr. Gültekin Saday, "Sigaradan uzak durmak, beslenmemize dikkat etmek, şeker hastalığı gibi bir hastalığımız varsa bunun tedavisiyle yakından ilgilenmek ve ailede kalp krizi varsa, check up yaptırmak en önemli etkenlerdir. Bu hastalığı tespit etmek bazen çok kolay olabilirken, bazen de çok zor olabiliyor. Genelde insanlar ilk atak, yani krizle gelebiliyor. Genelde göğüste sıkışma, terleme, nefes kesilmesi şeklinde bir ağrı oluyor. Bunlar en bilindik şikâyetlerdir. Bazı hastalarımızda ise hiçbir şikayet olmuyor ve hastalık sinsi bir şekilde ilerliyor. Hafif bulantı, fenalık, enseye ya da sırta vuran ağrılar bu hastalığı işaret etmiyor ama bu şikâyetlerimiz varsa eğer bizi şüpheye düşürmelidir. Bu hastalığı tespit ettikten sonra tedaviye başlıyoruz. Burada önemli olan, hastayla hekimin tedavi sürecini uyumlu bir şekilde yürütmesidir. Bazı hastalar teşhis konulduktan sonra, ameliyat ya da stent konuluyor. Hasta ilaçlarını kullanmaya devam etmiyor ve tekrar sil baştan başlıyoruz. Biz bu hastalığın kronik bir hastalık olduğunu, bir tedavi yapıldıktan sonra tedavinin ömür boyu süreceğini bilip, ona göre tamamen uzun süreli kontrollerimizi devam ettirmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

"ÖZELLİKLE DİYABET HASTALARINDA BYPASS GEREKİYOR"

Op. Dr. Gültekin Saday, "Bu hastalığı 3 basamakta tedavi ediyoruz. İlk olarak diyet ve ilaçla tedavi ediyoruz. Eğer bu tedavi yetersiz olursa, stent ya da balon dediğimiz her iki işleminde ayrı anda yapıldığı, damarları açtığımız işlemi yapıyoruz. Bir de medikal tedavi var. Yani ilaç tedavisi. Bu hastalığın tedavi başarısını son derece önemli bir şekilde etkiliyor. Bunlarla tedavi edilmeyen, daha ileri vakalarda ise bypass uyguluyoruz. Özellikle diyabet hastalarında bypass gerekiyor. İyi merkezlerde cerrahi risk, yüzde 1'e kadar düşmüştür. Günümüzde bypass tedavisine yeni yaklaşımlar gelmiştir. Göğüs boşluğunu açmadan, kaburga arasından girilerek bypass ameliyatı güvenle uygulanmaktadır. Eğer ailenizde bu hastalık varsa, mutlaka kendinizden şüphelenin. Bu hastalığın tanısı konulduğu zaman da uzun soluklu bir tedavi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Tedaviler güvenli bir şekilde yapılıyor. Korkmadan, çekinmeden tedavi olmanızı öneriyorum" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!