Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Koronavirüs'ünde en çok ölüm İran'da

Koronavirüs dünyaya diz çöktürmeye devam ediyor, Türkiye'nin batı komşusu Yunanistan'da ilk vaka tespit edildi. Virüsün Avrupa ülkelerine İtalya üzerinden yayılıyor, Almanya'da virüs nedeniyle bir askeri üsse giriş çıkışlar yasaklandı. Brezilya ilk vakayı resmen doğruladı, böylece virüs Antarktika dışında tüm kıtalara yayılmış oldu. İran'da koronavirüsten ölü sayısı 19'a çıktı, 44 kişide daha hastalığa rastlandı. Medyaya sızan İngiliz hükümetinin gizli raporuna göre, salgın yalnızca Birleşik Krallık'ta yarım milyonu aşkın insanın ölümüne yol açabilir.

Koronavirüs'ünde en çok ölüm İran'da

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen koronavirüs (Covid-19) tüm dünyada ürkütücü bir hızla yayılıyor. 

gisanddata.maps.arcgis.com adlı sitede yer alan anlık güncellemelere göre bugün itibariyle 81 bin 191 vaka olduğu ve toplamda 2 bin 768 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Sitedeki verilere göre 81 bin 191 vakanın 78 bin 64'ü Çin'de görülüyor. Yine aynı şekilde resmi rakamlara göre ölümlerin 2 bin 768 ölümün 2.715'i Çinlilerden oluşuyor.

Virüsün merkezi Çin'den sonra en çok ölüm İran'da

Çin'den sonra virüs kabusunu en çok yaşayan ülkeler İran ve İtalya. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur Çarşamba günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ölü sayısının 19'e yükseldiğini, toplamda 139 kişide ise koronavirüs vakası tespit edildiğini belirtti. Böylelikle virüsün ilk ortaya çıktığı Çin'den sonra koronavirüsten ölümün en fazla yaşandığı ülke oldu.

İran'dan sonra gelen İtalya'da ise Covid-19 salgınından yaşamını yitirenlerin sayısı 12 olarak açıklandı.  Hastalığın tespit edildiği kişi sayısının 374'ü bulduğu belirtilirken virüsün ilk kez ikisi 10, diğerleri 4 ve 15 yaşındaki 4 çocuğa da bulaştığı da kaydedildi.

Vaka sayısında Güney Kore 

Çin'den sonra en fazla vakanın görüldüğü ülke ise 1.261 ile Güney Kore.

Güney Kore'yi sırasıyla 322 ile İtalya, 178 ile Japonya, 139 ile İran, 91 ile Singapur, 89 ile Hong Kong, 57 ile ABD, 40 ile Tayland, 32 ile Tayvan, 23 ile Bahreyn, 22 ile Avustralya ve Malezya, 18 ile Almanya, 16 ile Vietnam, 14 ile Fransa, 13 ile BAE ve İngiltere, 11 ile Kanada ve Kuveyt, 10 ile Makao, 9 ile İspanya, 5 ile Irak, 3 ile Hindistan ve Filipinler, 2 ile İsrail, Rusya ve Avusturya takip ediyor.

Afganistan, Nepal, Kamboçya, Cezayir, Belçika, Finlandiya, İsveç, Hırvatistan, İsviçre, Mısır, Lübnan, Sri Lanka ve Yunanistan'da da 1'er vaka bulunuyor. 

Gerçek zamanlı güncellemelerin yapıldığı sitede koronavirüsün dünya üzerinde şu ana kadar 42 ülkeye yayıldığı görülüyor.

Uzmanlar, solunum yoluyla bulaşan hastalıktan kendini koruması için mutlaka maske takılmasını öneriyor ve hasta olduğu düşünülen kişilere yaklaşılmamasını, ellerin mutlaka sık sık yıkanmasını tavsiye ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!