Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Koronavirüs sürecinde yüz yüze eğitime Bursa'dan yorum (ÖZEL HABER)

Yüz yüze eğitim, 2 Kasım tarihinde 5. ve 9. sınıfların da açılmasıyla kademeli olarak genişletildi. Vaka sayılarının artışa geçtiği bu dönemde öğrencilerin ve velilerin kafasında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, koronavirüs sürecinde yüz yüze eğitim hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs sürecinde yüz yüze eğitime Bursa'dan yorum (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA  BUGÜN

2 Kasım itibariyle yüz yüze eğitim yapan sınıflara 5. ve 9. sınıflar da eklendi. Koronavirüs vaka sayılarının artışa geçtiği bu dönemde öğrencilerin ve velilerin kafasında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, koronavirüs sürecinde yüz yüze eğitim hakkında değerlendirmelerde bulundu. Toy, "Bize ulaşan bilgilere göre değerlendirme yaptığımızda temaslı  öğretmenlerin ve öğrencilerin tamamı okula devam ediyor, sonrasında eve gidiyor ve aileleriyle temasta bulunuyor. Ne yazık ki bu şartlarda yayılımın azalması mümkün değil. İl Milli Eğitim Müdürünü şeffaf olmaya, şefaf bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"TEMASLI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN TAMAMI OKULA DEVAM EDİYOR"

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada, "2 Kasım tarihi itibariyle yüz yüze eğitimin kademeleri genişletildi, fakat öğrencilerimiz okula başladıktan sonra vaka sayılarını öğrenemedik çünkü Milli Eğitim Müdürümüz bu konuda bir açıklama yapmıyor. Meslektaşlarımızdan ve öğrencilerimizden gelen bilgilere göre vaka sayısı oldukça büyük artış gösteriyor. Salgının yayılım hızı da artışa geçmiş durumda ama elimize henüz bununla ilgili bilimsel bir veri ulaşmadı. Bize ulaşan bilgilere göre değerlendirme yaptığımızda temaslı öğretmenlerin ve öğrencilerin tamamı okula devam ediyor, sonrasına eve gidiyor ve aileleriyle temasta bulunuyor. Ne yazık ki bu şartlarda yayılımın azalması mümkün değil. Fiziksel hareketlilik çok fazla" ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN BU KOŞULLAR İÇİNDE VİRÜS YAYILIMININ AZALMASINI BEKLEMEK MUCİZE BEKLEMEK OLUR"

"Okullarda meslektaşlarımız büyük bir özveriyle çalışıyor, her kurala uyulması için büyük çaba sarf ediyor ama mümkün değil" diyen Toy, okulların eksiklerine şu sözlerle dikkat çekti: "Okulların fiziksel yapısını biliyoruz, yardımcı hizmetli personelimiz yeterli değil, okullarda yeterince dezenfektan yok. Bütün bu koşullar içinde virüs yayılımının azalmasını beklemek mucize beklemek olur."

"İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ ŞEFFAF OLMAYA, ŞEFAF BİLGİLERİ KAMUOYUYLA PAYLAŞMAYA DAVET EDİYORUZ"

Yeliz Toy, vakalar konusunda daha açık olunmasını ve yetkililerin bilimsel verileri paylaşması gerektiğini  şu sözlerle ifade etti: "Bizler, meslektaşlarımızın, vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin hayatından ve sağlığından endişeliyiz. Geçen hafta üç öğretmenimizi kaybettik bunun için derin bir üzüntü duyuyoruz. Temaslı öğretmenlerimizin test yaptıramaması, sınıflarda eğitim öğretimin farklı öğretmenler geldiğinde de devam etmesi ve bunu diğer öğrencilere taşıması faktörleri vaka sayılarının daha da artacağını gösteriyor. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bilimsel verileri bizimle net bir şekilde paylaşmasını istiyoruz çünkü şeffaf bilgiye erişmek halkımızın ve bizlerin en temel hakkı. Eğitim-İş Sendikası olarak bu olayların takipçisiyiz. İl Milli Eğitim Müdürünü şeffaf olmaya, şefaf bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz."

"YÜZ YÜZE EĞİTİMİN KESİNTİYE UĞRAMADAN DEVAM ETMESİ İÇİN OKULA GELEN TÜM ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN VE GÖREVLİLERE DÜZENLİ TEST YAPILMALIDIR"

Yeliz Toy ayrıca, "Yüz yüze eğitime başlamadan önce tüm öğrenci ve öğretmenlere test yapılması, pozitif vakaların ayrılması, okulların yardımcı hizmetli ve dezenfektan ihtiyaçlarının karşılanması, kantin, servis, pansiyon gibi bulaşma riskinin yüksek olduğu yerler için ilave önlemler alınması konusunda MEB'i uyarmıştık. Bugün geldiğimiz noktada, taleplerimizi yineliyoruz. Test yapmadan, önlem almadan, salgın yayılımı azalmadan ve bilimsel verileri kamuoyuyla paylaşmadan, halk sağlığını tehlikeye atarak eğitim öğretimin devam etmesini istemek ve yeni kararlar eklemek doğru değildir. Yüz yüze eğitimin kesintiye uğramadan devam etmesi için okula gelen tüm öğrenci, öğretmen ve görevlilere düzenli test yapılmalıdır" çağrısında bulundu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!