Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Koronavirüs sonrası vitamin fiyatlarında artış oldu mu? (ÖZEL HABER)

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte vitamin kullanımı artmaya başladı. Bazı vitamin markaları fiyatları yükseltirken bazıları da adet azaltma yoluna gitti. Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, "Ülkemizde yaşanan dolar ve euronun artışı sebebiyle birçok üründen fiyat arttı. Bu artış dolar ve euro kuruyla orantılı bir şekilde oldu. Bazı firmalar zam yapmak yerine piyasada da uygulanan adet azaltma yöntemine başvurdu. Biz bu durumdan hiç hoşnut değiliz" dedi.

Koronavirüs sonrası vitamin fiyatlarında artış oldu mu? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için birçok vatandaş vitamin kullanımına yöneldi.

Vitamin haplarına olan talebin artmasıyla birlikte firmalardan bazıları fiyatı artırırken, bazıları da adet azaltma yoluna gitti.

"BÖYLE BİR DURUMDA VATANDAŞIMIZIN VİTAMİNLERE KOLAYCA ULAŞABİLMESİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

"Vitamin fiyatlarıyla ilgili artış oldu ama söylendiği gibi 30 kat fiyat artışı olmadı" diyen Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, "Ülkemizde yaşanan dolar ve euronun artışı sebebiyle birçok üründen fiyat arttı. Bu artış dolar ve euro kuruyla orantılı bir şekilde oldu. Bazı firmalar zam yapmak yerine piyasada da uygulanan adet azaltma yöntemine başvurdu. Biz bu durumdan hiç hoşnut değiliz. Çünkü böyle bir durumda vatandaşımızın vitaminlere kolay bir şekilde ulaşabilmesi bizim için çok kıymetli. Yurt dışına baktığımız zaman tedavi protokollerinin içinde yer alan vitaminlerimiz var. En son Beyaz Saray'dan bir açıklama yapıldı. Donald Trump'ın tedavinde nelerin kullanıldığıyla ilgili. O açıklamaya baktığımız zaman vitaminlerin tedavi protokolünde yer aldığını söylüyoruz. Ülkemizde de birçok hekim arkadaşımızın bazı vitaminleri hem koruyucu amaçlı hem de herhangi bir hastalığa yakalandığınızda daha hızlı iyileşmek için önerdiklerini görüyoruz" ifadelerine yer verdi.

"BU DÖNEMDE D, C VE ÇİNKO VİTAMİNLERİ KORONAVİRÜS TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR"

Okan Şahin, "Vitaminleri mutlaka eczanelerden almalıyız. Çünkü internetten veya farklı yerlerden alınan vitaminlerle ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Bazılarının miadlarıyla oynandığını, miadlarının zamanlarının geçtiğini görüyoruz. Eczanelerde ise böyle bir şey mümkün değil. Bu dönemde D, C ve çinko vitaminleri koronavirüs tedavisinde kullanılıyor. Ancak bunları kafamıza göre almamalıyız. Önce bir uzmana danışmamız gerekiyor. Çünkü bazı hastaların kullanmaması gereken vitaminler olabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!