Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Koronavirüs sebebiyle eğitime ara verildi, uzaktan eğitim nasıl olacak? (ÖZEL HABER)

Koronavirüs nedeniyle eğitime ara verildiği ve bu arada öğrencilerin uzaktan eğitim göreceği açıklanmıştı. Eğitim - İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, kararla ilgili olarak "Yalnızca uzaktan video izletme ve TRT'den yayın yapma olacaksa buna ancak uzaktan izleme, uzaktan oyalama diyebiliriz. Umuyoruz ki bakanlık bu iki haftalık süreçte öğrencilerin vakitlerinin öğrenmeyle dolabileceği iyi bir planlama yapar" dedi.

Koronavirüs sebebiyle eğitime ara verildi, uzaktan eğitim nasıl olacak? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

2019'un sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, kısa zamanda tüm dünyaya yayıldı. Ülkemizde de tespit edilen ve son vaka sayısının 18 olarak açıklandığı virüs yüzünden eğitime bir süre ara verildi. Ara verilen eğitimin yanı sıra uzaktan eğitim verileceği de açıklandı.

"ÖĞRENCİLER YALNIZCA VİDEO VE TRT YAYINI İZLEYECEKSE BU UZAKTAN OYALAMA OLUR"

Eğitim - İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Yapılan uygulamaya uzaktan eğitim diyemeyiz çünkü eğitim yalnızca öğrencilere bilgi yüklemeyi hedeflemez, aynı zamanda onların yeteneklerini ve becerilerini geliştirmeyi de hedefler dolayısıyla burada beceri geliştirmeye yönelik bir çalışma olmayacağına göre buna en fazla uzaktan öğrenim ya da öğretim diyebiliriz. Sayın Bakan'ın açıkladığı sistemin detayları henüz net olmadığı için yorum yapmak için erken olabilir fakat bir sürecin uzaktan eğitim olabilmesi için sahip olması gereken bazı koşullar var, öğrencilerin öğretmenle etkileşim içinde olması bunlardan biri. Çünkü yalnızca bir videoyu izleyerek öğrencinin konuyu öğrendiği sonucuna varamayız, aynı zamanda öğretmenler dönüş alabilmeli ve öğrencilere sorular sorabilmeli, testler yapabilmeliler. Yanlış yapılan sorularla ilgili konu tekrarlarının da yapılması gerek. Eğer bu koşullar sağlanırsa buna uzaktan öğrenme denebilir fakat yalnızca uzaktan video izletme ve TRT'den yayın yapma olacaksa buna ancak uzaktan izleme, uzaktan oyalama diyebiliriz. Umuyoruz ki bakanlık bu iki haftalık süreçte öğrencilerin vakitlerinin öğrenmeyle dolabileceği iyi bir planlama yapar" dedi.

"HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK"

Rona, "Bakan'ın yaptığı açıklamadan anlıyoruz ki, Elazığ ve Malatya'da meydana gelen felaketler sonrası mikro bölgeye göre hazırlanmış sistemi referans almış bulunmaktayız. Şayet bu sistem kısa sürede genişletilecekse kullanılabilir hale gelir. Koronavirüs meselesi dünyada aralık ayından beri tartışılıyor, bu salgının giderek yayıldığı ve Türkiye'ye de bir gün gelebileceği, bu salgının dünyanın her yerinde en çok okullardan yayıldığı tedbir olarak da okulların belli bir süre kapatılacağı belliydi. Dolayısıyla bu sürede öğrencilerin ne yapacağına dair bir hazırlık yapmış olmaları gerekirdi, ancak görüldüğü üzere biz buna hazırlıksız yakalandık. TRT ve diğer kanallardan yalnızca öğrencilere ders izlettirilecekse bunun öğrencilere 2 haftalık zorunlu tatil süreçlerinde öğrenmelerine hiçbir katkısı olmayacağını şimdiden söylemek mümkün" diyerek planlamada geç kalındığını vurguladı.

"ÖZEL OKUL PATRONLARI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN KARARINI DELEMEZ"

Özel okul patronlarının alınan karara uymadıkları yönünde bilgiler aldığını ifade eden Rona, "Okullar çok fazla kişinin girip çıktığı yerler ve risk altındaki yerlerse, okulun diğer çalışanları yani öğrenciler ve öğretmenler dışında kalan, idareciler, hizmetliler ve güvenlik gibi görevlilerinin de oralarda bulunmaması gerek. Bu kişilerin okullarda kalıp kalmayacağını bilmiyoruz. Aynı zamanda bakanın açıkladığı kararlar arasında bu iki haftalık izin süresinin devlet okullarını kapsadığı ve öğretmenlerin tamamının evinde olacaklarını açıklamış olmasına rağmen bizim aldığımız bilgilere göre birçok özel okul öğrencilere tatil yapmış olmasına rağmen öğretmenlere pazartesiden itibaren mesai koyacağını ifade eden bilgilendirme yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve kamu tüm okullar verilen kararlara uymakla yükümlüdür, oradan alınmış bir karar özel okul patronlarının delebileceği; "Maaşınızı veriyorum, kısa süreli sözleşmeyle bizimle çalışıyorsunuz ve istediğim zaman sizi işe getirtebilirim" diyebileceği bir alan yaratmıyor, öğretmenin özel okulda çalışanı devlet okulunda çalışanı diye bir ayrım olmaz, bu ülkede hep birlikte risk altındaysak, özel okulda çalışanların da öğretmen oldukları ve risk altında oldukları göz önünde bulundurulmalı" şeklinde konuştu.

"EBEVEYNLERDEN EN AZ BİRİNE İZİN VERİLMELİ"

Rona, okul öncesi eğitimin de tatil olması kararına ilişkin, "Kreşlerin ve okul öncesi kurumların da bu tatil kapsamında olacağı değerlendirildiğinde anne ve babanın çalıştığı durumlarda, örneğin 3 yaşındaki çocuk ne olacak? Bakanlığın acilen bu durumda ne yapılması gerektiğini düşünerek ebeveynlerden en az birine tatil süresince izin vermeli" diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!