Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kordon kanı neden önemli?

Çocuğunuzun sağlığı için doğar doğmaz önlem alın.

Kordon kanı neden önemli?

Her anne ve babanın bebeklerine olan düşkünlüğü aşikar. Daha hamile olunduğunun fark edildiği andan itibaren ebeveyn adaylarının ne kadar büyük bir neşeye kapıldıkları, hemen planlara ve hayallere kendilerini verdikleri göz önüne alınırsa, bebeğin sağlıklı ve başarılı bir hayat sürmesi de elbette onları en çok mutlu eden şeyler arasında yerini alacaktır. Ancak hayat maalesef her zaman o kadar iyi gitmeyebiliyor ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle çocuklarımız zarar görebiliyorlar. Bu sağlık sorunlarından bir kısmına ise kordon kanı sayesinde çözüm bulunabiliyor ve bu nedenle kordon kanının saklanması önemli hale geliyor.

Peki kordon kanını bu kadar önemli yapan şey nedir? Kordon kanının içerisinde bulunan bileşenler, bebeğin içerisindeki kandan oldukça farklıdır ve yeni kan hücrelerinin üretilmesini sağlayan kök hücreleri barındırırlar. Bu kök hücreler ise antikor hücrelerden tutun da kırmızı kan hücrelerine kadar pek çok farklı hücreye dönüşebilen değerli hücreler konumundadırlar.

Doğumun ardından çocukluk döneminde karşılaşılabilen özellikle kanser gibi hastalıklarda, kan üreten iliklerin işlevlerini durdurması nedeniyle vücutta kan hücresi üretimi gerçekleştirilemez ve bu durumda ya dışarıdan ilik nakli yapılması gerekir, ya da kordon kanındaki kök hücrelerin kullanılarak yeni hücrelerin yapılması sağlanır. Böylece bebeğin kendi kanı kullanılarak, uygun iliğin bulunamaması riski bertaraf edilir ve kanla ilgili sorunlara çözüm bulunabilir.

Sadece çocuğun kendisi değil aynı zamanda kardeşleri ve yakın akrabaları için de kullanılabilir durumda olan bu kök hücreler, gençlikte yeterli adetlerde olsalar da yetişkinlik dönemindeki tedavilerde yetersiz duruma gelirler. Bu nedenle genellikle ergenlik dönemine kadar kullanılabilir durumda olan saklanan kordon kanı hücreleri maalesef bu dönemin ardından kullanılamaz duruma gelirler. Ancak çocuğun kardeşlerinde rahatsızlıklar meydana gelirse ve kordon kanı uygun bir yapıya sahip ise yine kullanım alanı bulunabilmektedir.

Kordon kanının saklanması için hem ABD'deki kordon kanı bankaları kullanılabilmektedir hem deülkemizdeki bu işi yapan bazı kurumlara başvurulabilmektedir. Ancak gereken yasal zemin maalesef henüz sağlanmadığı için şu anda en güvenilir merkezleri Amerika'da bulunduğu unutulmamalı, kordon kanının saklanması için maddi gücünüz el veriyorsa ABD'deki bankalara müracaat edilmelidir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!